Konec frontám a papírování na úřadech, vláda slibuje totální digitalizaci!

  9:30
Dlouhé fronty a papírování na úřadech, tomu by mělo v následujících letech odzvonit. Slibuje to vláda Andreje Babiše (ANO) v návrhu svého programového prohlášení v kapitole zaměřené na digitalizaci Česka.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Kabinet chce prosadit centrální státní portál, kam se člověk připojí z počítače nebo mobilu přes internet a na jednom místě vyřídí všechny možné formuláře různých úřadů a veškeré služby státní správy. Současně také vláda slibuje maximální pokrytí Česka vysokorychlostním internetem. Podle návrhu musí být dostupný i v té nejzapadlejší chalupě.

Ústřední internetový portál, ve kterém se propojí státní databáze, budou obyvatelé používat na základě své identity, jejíž součástí má být například občanský průkaz s čipem, který se vydává již dnes. Odevzdat zde budete moci daňové přiznání, seznámit se s nejnovějšími vyhláškami nebo zákony, zkontrolovat, která státní instituce se dívala na vaše osobní údaje a žádat vysvětlení.

Služba má být dostupná i pro lidi, kteří internet nepoužívají nebo doma nemají síť, protože virtuální vstup do propojených databází bude k mání i na poštách.

Kromě toho chce vláda prosadit také zákon o právu každého občana na internet, jako je tomu například v Estonsku. Tomu ale nevěří průkopník internetu v Česku, spisovatel Ondřej Neff. Podle něj je internet služba, která má být placená za rozumné peníze, a ne, že se fasuje. To je podle něj absurdní a nerealizovatelné. Beze sporu podle jeho slov ale je, že stát má udělat všechno pro to, aby byl internet dostupný každému. Je to technická a ekonomická záležitost, paragraf tomu nepomůže.

Co se týče vysokorychlostní sítě internetu, vláda navrhuje vytvořit lepší podmínky pro operátory, aby měli motivaci dostavět sítě tam, kde připojení není. Překážkou je ale složitá administrativa při získávání povolení.

Projekt Digitální Česko podle vlády zabere více volebních období, kabinet proto chce se změnami alespoň začít s podporou ostatních stran. Česko přitom tlačí čas kvůli strategickým cílům Evropské unie, která počítá s tím, že v roce 2020 bude mít 100 procent domácností pevný internet s rychlostí alespoň 30 Mb/s a nejméně 50 procent domácností 100 Mb/s.