Některé obce už znají vítěze voleb, jinde lidé k urnám vůbec nepůjdou

  8:22
Komunální volby ještě ani nezačaly a v některých místech Plzeňského kraje už vědí, jak dopadnou. Ve více než 180 obcích totiž podalo kandidátku jen jedno uskupení. Ve Skomelnu a Němčovicích na Rokycansku a také v Horšicích na Plzeňsku se volby ani neuskuteční.
ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Kuriózní situace nastala v Němčovicích. Starosta Karel Ferschmann totiž zapomněl podat kandidátku a odjel na dětský tábor.

„Měl jsem ji připravenou dva měsíce dopředu. Pak jsem ale vařil pro padesát lidí. Na táboře plyne čas bez televize a novin trochu jinak,“ okomentoval. Vzpomněl si až krátce po uzávěrce. Svým šesti kolegům i občanům se posléze omluvil.

I přes své pochybení chce Ferschmann pozici starosty obhájit popáté. Nejdříve však musí ministerstvo vnitra vypsat termín dodatečných voleb a jmenuje prozatímního správce obce.

Jeho pravomoce jsou ale značně omezené. Podle starosty však ani tento několikaměsíční výpadek zásadně neovlivní chod Němčovic.

Už teď znají vítěze třeba v Manětíně na Plzeňsku. Ve městě s 1 125 obyvateli kandidují jenom Občané pro rozvoj Manětínska. Lídrem strany je současný starosta Josef Gilbert Matuška. Sestava tamějšího zastupitelstva bude téměř shodná.

Počet obcí s jednou kandidátkou

  • Klatovsko 31 z 94
  • jižní Plzeňsko 38 z 90
  • severní Plzeňsko 39 z 98
  • Rokycansko 30 z 68
  • Tachovsko 17 z 51
  • Domažlicko 27 z 85

Druhé číslo značí celkový počet obcí v daném okrese.

„Jedenáct ze třinácti členů zůstalo stejných,“ uvedl. Ještě v minulých komunálních volbách mezi sebou soupeřily tři strany. „Tentokrát už ostatní těžko sháněli lidi, kteří by se chtěli práci věnovat,“ doplnil.

Zcela totožné bude složení zastupitelstva v Čilé na Rokycansku, v níž trvale žije pouze osmnáct lidí. „V podstatě už tu nikdo jiný není. Beru to jako svou občanskou povinnost v činnosti pokračovat,“ konstatoval starosta František Hájek.

Pokud je v obci podaná pouze jedna kandidátka, většinou je to sdružení nezávislých. Výjimečně se objevují tradiční politické strany, jako třeba ODS v Zahořanech na Domažlicku.

„Už od revoluce u nás lidé tíhnou k občanským demokratům. Je tady poměrně silná základna, což ovlivňují především Vladislav Vilímec a Jan Löffelmann,“ vysvětlil tamější starosta Miroslav Jandečka.

Ve svých devětašedesáti letech už nechce ve funkci pokračovat, proto nominoval mladšího adepta Pavla Vondrovice.

Komunisté zvítězí v Kostelci a Lesné na Tachovsku a v Podmoklech na Rokycansku.

Potřetí obhájí svůj post Michaela Opltová stojící od roku 2010 v čele Kozolup na Plzeňsku. Zatímco v minulosti proti ní stála opozice, teď některé členy dokonce získala na svou stranu.

„Zpočátku jsme to chtěli jenom zkusit. Nečekaně jsme vyhráli a nejdřív trochu naráželi na odpor. Snažila jsem se, aby nám to dohromady fungovalo. Letos mi opozice už řekla, že je se mnou spokojená a nepůjde proti mně do voleb. Přesvědčila jsem tedy dva z ní, aby se spojili s námi,“ vysvětlila Opltová.

Neobvyklý název Soubor kreténů, za nějž Opltová původně kandidovala a který je teď součástí jedné kandidátky, zůstává. „Spolek pojmenovaný podle alba skupiny Tři sestry je dlouhodobě aktivní, stejně jako mnozí občané u nás. Těší mě, že spolupracujeme a táhneme za jeden provaz,“ řekla starostka.

Volby 2018

Dodala, že zastupitelstvo sestavila tak, aby v něm měly zastoupení veškeré spolky působící v Kozolupech.

Netradiční jsou ale i názvy či složení dalších stran Plzeňského kraje. V Malém Boru na Klatovsku se proti nezávislým postavili Dvořákovci, které tvoří sourozenecká dvojice Karel a Václav Dvořákovi.

Takřka rodinné je v Soběšicích na Klatovsku rovněž DM Sausfork. Lídrem je Pavel Kavec.

Obvyklé jsou též případy, kdy v obci nekandiduje žádná strana, ale pouze jednotlivci. Příkladem jsou Petrovice u Sušice na Klatovsku se zhruba 600 obyvateli. „Každý jde do boje sám za sebe. Myslím, že takhle je to opravdu spravedlivé,“ zdůvodnil jeden z kandidátů Jiří Bejvl.