Hnutí SPD zpochybnilo volby, může ho to dostat na plzeňskou radnici

  16:54
Na plzeňský krajský soud dorazilo dvacet stížností na průběh komunálních voleb. Návrh na neplatnost voleb podala například poslankyně Jana Levová z hnutí Svoboda a přímá demokracie. Tvrdí, že některým voličům nebyl započtený jejich hlas. Hnutí se tak těsně nedostalo do zastupitelstva města Plzně.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Jana Levová tvrdí, že při sčítání hlasů bylo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) poškozeno. Podle ní mělo získat víc hlasů, než mu bylo přičteno.

A právě SPD jde o hodně. Hnutí totiž podle výsledků zůstalo jen pět setin procenta pod pětiprocentní hranicí pro vstup do zastupitelstva Plzně.

Jana Levová uvedla, že u soudu zpochybnila výsledek hlasování v šesti volebních okrscích. „Mám od voličů čestná prohlášení, že v nich byli volit a nebyl tam započtený jejich hlas,“ prohlásila Levová.

Tvrdí, že to byly případy, kdy voliči SPD zaškrtli křížkem volbu hnutí a nedávali zároveň hlasy kandidátům jiných stran. Díky tomu měli získat hlasy všichni kandidáti SPD, ale to se nestalo.

„Třeba kandidát číslo 15 neměl v polovině kandidátky žádný hlas. To je přeci nesmysl. K tomu mám čestné prohlášení voličů, že zakřížkovali celou stranu. Z toho je patrné, že to není možné,“ vysvětlila Levová.

Sdělila, že například v jednom z okrsků, kde výsledek zpochybnila, mají nulu všichni kandidáti od dvanáctého místa. „To je zhruba pětadvacet hlasů pro SPD pryč,“ konstatovala.

Levová tvrdí, že k chybám při sčítání došlo i u jiných stran. Domnívá se, že to nasvědčuje hrubému ovlivnění výsledků komunálních voleb.

Hnutí ANO podalo stížnost na senátní volby na Rokycansku

Hnutí ANO podalo k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnost na senátní volby na Rokycansku. Lucie Groene, která tam za ANO jako nestraník kandidovala, se těsně nedostala do druhého kola voleb. Po soudu hnutí chce, aby prověřil, zda byly hlasy v senátním obvodu správně sečteny. Na Rokycansku byl nadměrný podíl neplatných hlasů. Platných hlasů bylo 92,56 procenta, což je nejméně ze všech senátních obvodů v ČR, řekla Groene.

"Dnes jsme u NSS napadli výsledky voleb v obvodu Rokycany. Podle nás jsou tam jednoznačné indicie, že sčítání hlasů nemuselo proběhnout správně," řekla. V jedné obci podle ní bylo z odevzdaných hlasů platných jen necelých 68 procent. V oficiálních volebních výsledcích našlo ANO i další anomálie, které by měl soud prozkoumat, domnívá se Groene.

Volby na Rokycansku vyhrál v druhém kole Pavel Karpíšek z ODS, který porazil dosavadní senátorku Miladu Emmerovou z ČSSD. V prvním kole přitom za prvním Karpíškem porazila druhá Emmerová Groene jen s rozdílem 252 hlasů a postoupila tak do druhého kola.
Zdroj: ČTK

V Plzni také ztratilo hlasy hnutí ANO. Většina ze 47 kandidátů má kolem sedmdesáti hlasů, výjimku tvoří lidé mezi 34. až 37. místem. Ti mají shodně 35 hlasů.

„Zřejmě nám v tomto okrsku chybí 156 hlasů. Z našeho pohledu je to anomálie a u některých našich členů to vzbuzuje pochybnosti,“ řekl pro server Novinky.cz krajský šéf ANO Roman Zarzycký.

Kandidát Pirátů na pozici číslo 44 David Bočan získal 141 hlasů, což je téměř šestkrát více, než má v okrsku lídr pirátské kandidátky Pavel Bosák nebo třikrát více než Martin Baxa, který ve stejném okrsku kandidoval za ODS.

„Stížností došlo celkem dvacet. Část připadá na Karlovarský kraj a část na Plzeňský. Stížnosti se týkají Karlových Varů, Plzně i menších obcí,“ uvedl místopředseda krajského soudu Alexandr Krysl. Ten očekává, že rozhodnutí o sporných případech padnou do dvaceti dnů.

Předseda Krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček uvedl, že nejčastější je žaloba na špatné sečtení hlasů. „Stěžovatelé uvádějí třeba to, že mají svědky, kteří je volili, ale ve výsledcích voleb tyto hlasy nejsou,“ popsal Sedláček.

Upozornil, že ani v jednom případě nepodal stížnost vítěz voleb. „Většinou jsou to ti, kteří neuspěli. To ale neznamená, že nemusí mít pravdu,“ dodal.

Krajský soud řeší i stížnosti, že voliči nějaké strany se v obci chtěli přihlásit k trvalému pobytu a nebylo jim to umožněno a tím byl zkreslen volební výsledek.

Soud musí vyřídit i stížnost, že před hospodou agitovala paní, přestože sto metrů od volební místnosti nikdo agitovat nesmí. „Někteří stěžovatelé se domnívají, že protistrana musela voliče honorovat,“ uvedl Sedláček.

Dorazily i námitky na nesprávné složení volební komise s připomínkou, že členové nebyli řádně nominováni. „Máme tu i stížnost, že komise nedávala pozor a její členové se dívali z okna a že si voliči mohli volit, jak chtěli,“ sdělil Sedláček.

Kde si lidé stěžovali na volby

Plzeň, Plzeň 3, Plzeň 4, Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Cheb, Ostrov, Kašperské Hory, Nemanice, Tlučná, Okrouhlá, Stanovice, Prášily, Semněvice, Maňovice, Bezdružice, Šindelová, Odrava

Počet stížností podle něj postupně roste. „Je třeba připomenout, že podání žaloby je zadarmo,“ podotkl předseda soudu. Podle něj by ale bylo dobře, kdyby také stoupala kvalita zpracování stížností.

Volební stížnosti teď zaměstnají dva soudní senáty, které nebudou dělat nic jiného. Zastaví se třeba práce na stavebních řízeních, protože u volebních stížností je lhůta na zpracování pouze dvacetidenní. Proto někdy soudci a pracovníci soudu pracují i po večerech.

Většinu stížností obvykle soud zamítá. Musí totiž dojít nejen k porušení zákona, ale i k tomu, že porušení má vliv na výsledek voleb. „Pokud by se ukázalo, že se v jednom městském obvodě špatně sečetlo deset hlasů, ale že to nemělo žádný vliv na výsledek voleb, volby se v obci rušit nebudou,“ vysvětlil Sedláček.

Kvůli čekání na verdikt soudu se v některých obcích a městech musí nyní čekat s určením termínu, kdy se budou konat ustanovující zasedání zastupitelstev. V krajním případě, pokud soud výsledek voleb označí za neplatný, by se volby konaly znovu.

Autoři: , ,