Politici se rozhádali, dvě obce si proto zopakují komunální volby

  11:54
Ve dvou obcích na jižní Moravě se zopakují komunální volby. Důvodem jsou neshody mezi politiky. K urnám proto zamíří voliči v Bezkově na Znojemsku a obci Nelepeč-Žernůvka na Tišnovsku.
Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Tři měsíce uběhly od komunálních voleb a v Bezkově na Znojemsku, kde žije zhruba 220 obyvatel, vědí, že k urnám půjdou za pár měsíců znovu.

Stávající zastupitelstvo zvolené v říjnu se jim totiž rezignací některých kandidátů i jejich náhradníků zmenšilo na tři členy, což je pod minimální zákonem stanovenou hranicí pěti lidí.

Ministerstvo vnitra zde tak vyhlásilo na 16. března nové volby. Za všechno můžou neshody mezi dvěma kandidujícími sdruženími. „Byla určitá nespokojenost se stávajícím vedením, proto jsme v říjnu také kandidovali,“ vysvětlil lídr Sdružení mladých Bezkováků Martin Kuřítka.

Od roku 2002 kandidovalo až do letošních voleb v obci jen jedno uskupení, teď ovšem sdružení pod vedením Kuřítky vyhrálo a dosáhlo na tři zastupitele oproti dvěma, které s kandidátkou KDU-ČSL a nezávislých získal stávající starosta Jiří Tunka. Ten ovšem následně na ustavujícím zastupitelstvu společně se svými kolegy rezignoval na post zastupitele.

Starosta tento krok vysvětluje tím, že druhé sdružení nedodrželo předvolební dohodu. „Šlo o rozložení funkcí po volbách, že já budu dál starosta a oni budou mít místostarostu. Oni pak ale chtěli oba posty,“ sdělil starosta.

Kuřítka to ale vysvětluje jinak. „Ve svých funkcích chtěl pokračovat starosta i místostarosta. Nám řekli, že by vzniklo druhé křeslo místostarosty, což si myslím, že je hodně na takto malou obec,“ doplnil Kuřítka. ´

Obě sdružení opět plánují v březnu kandidovat. Čas na podání kandidátky mají do 9. ledna.

Podobně čekají nové volby ve stejném termínu také obec Nelepeč-Žernůvka na Tišnovsku, kde žije zhruba 80 obyvatel a kde kandidovala dvě sdružení nezávislých. To, které získalo tři křesla, viní vítězné se čtyřmi mandáty, že k říjnovým volbám přihlásilo voliče, kteří v obci nikdy nebydleli a díky jejichž hlasům pak vyhrálo. „Proto jsme rezignovali na posty v zastupitelstvu,“ řekla Alena Paciorková, jedna z náhradnic poraženého uskupení.

Už teď v lednu zamíří k volbám v Dlouhé Lhotě a Lipovci na Blanensku a také v Hodějicích na Vyškovsku. Loni v říjnu v těchto obcích volby vůbec nebyly, nikdo totiž nepodal kandidátku.

Autor: