Brněnští lídři za sebou mají první střet, primátor se ocitl pod palbou

  10:28
Deset kandidátů na post brněnského primátora se utkalo v první předvolební debatě. Řešili směnu pozemků za Lužánkami i sociální projekty. Současná vládnoucí koalice jednotně nevystupovala.

V první předvolební debatě v hotelu International se střetli lídři devíti stávajících stran brněnského zastupitelstva doplnění o šéfa hnutí Brno+. Na snímku zleva Barbora Antonová (Žít Brno), Jasna Flamiková (Zelení), Petr Hladík (KDU-ČSL), Tomáš Koláčný (Piráti), Robert Kotzian (Brno+), Oliver Pospíšil (ČSSD), Martin Říha (KSČM), Vlastimil Válek (TOP 09), Markéta Vaňková (ODS) a Petr Vokřál (ANO). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Vůbec poprvé před komunálními volbami se v pondělí večer v předvolební debatě střetli lídři devíti stávajících stran brněnského zastupitelstva. Jedničky ANO, ODS, TOP 09, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Zelených, Pirátů a Žít Brno navíc doplnil i kandidát na primátora za hnutí Brno+ Robert Kotzian.

Původně na debatě v hotelu International být neměl, stejně jako Martin Říha z KSČM, nakonec se ale Kotzian stal nejvýraznější postavou veřejného „grilování“. Často měnil mimiku, dělal si poznámky, hlásil se o reakci a jeho projev byl také nejvíce útočný – zejména vůči vládnoucím hnutím ANO a Žít Brno.

Nejvýraznější střet měl se současným primátorem a lídrem ANO Petrem Vokřálem o uvažované směně městských domů za firmy podnikatele Libora Procházky, které vlastní nemovitosti za Lužánkami.

„Pokud má někdo na městských pozemcích černé stavby, což společnosti pana Procházky mají, tak je potřeba přejít do útoku. A ne ustupovat a ještě takovému majiteli černých staveb nabízet lukrativní nemovitosti ke směně. To je špatně. Na těchto pozemcích je pánem město a musí se podle toho chovat,“ prohlásil tvrdě Kotzian.

Za uzavírky Hollan nemůže, upozornila lídryně Žít Brno

Vokřál už jeho několikátý výstup vůči vedení Brna po hodině debaty nevydržel, vzal si mikrofon a mimo pořadí diskutujících na něj zareagoval.

„Vy jste byl prvním náměstkem zodpovědným za majetek a vy jste mohl vyrazit do boje s těmi černými stavbami,“ připomněl mu jeho politickou minulost v barvách ODS.

Hodnocení očima MF DNES

  • Petr Vokřál (ANO) – Současný primátor musel skládat účty. Na kritiku byl připraven, snažil se ji ustát. Stalo se však, že pálil i vedle.
  • Markéta Vaňková (ODS) – Mnozí čekali, že dosud nevýrazná politička bude působit zakřiknutě. Dokázala ale přejít do útoku. 
  • Petr Hladík (KDU-ČSL) – Svým klidným projevem připomínal faráře v kostele. Dokonce si i v části debaty zaveršoval.
  • Oliver Pospíšil (ČSSD) – Nevýrazný, ničím neoslnil ani neurazil. Kdyby na debatě nebyl, možná si ani nikdo nevšimne, že chybí. 
  • Robert Kotzian (Brno+) – Sám sebe v části debaty nazval „zlým mužem“. A trefil se. Jeho útočný a výrazný projev tomu odpovídal.
  • Tomáš Koláčný (Piráti) – Současný radní působil klidně a sebevědomě. Měl snazší pozici, nikdo se vůči němu nijak nevymezil.
  • Barbora Antonová (Žít Brno) – Chtěla být výrazná, to se jí ale povedlo jen na začátku, když se zastávala Matěje Hollana. Když dostala slovo později, její výkon slábl.
  • Vlastimil Válek (TOP 09) – Prezentoval se především frázemi. Aby nepůsobil tak suše, snažil se debatu oživit několika vtípky.
  • Jasna Flamiková (Zelení) – Boj o nádraží v centru nekončí. Z jejího projevu bylo jasné, že Zelení se své myšlenky nehodlají vzdát.
  • Martin Říha (KSČM) – Nezapřel svoji příslušnost, zavzpomínal na minulý režim. Posteskl si, že dnes v Brně nic pozitivního nevidí.

„Pane primátore, majetek nikdy nebyl mou starostí,“ zareagoval Kotzian. A měl pravdu. Nicméně jako první náměstek byl mezi lety 2010 a 2014 druhým nejvyšším představitelem města hned za exprimátorem Romanem Onderkou (ČSSD).

Oblast majetku měl tehdy v gesci současný lídr ČSSD Oliver Pospíšil. V předvolební debatě nyní prohlásil, že by i dál mělo vedení Brna jednat s Procházkou o vypořádání parcel za Lužánkami.

„Nicméně s jasně stanovenými limity, které jsou nepřekročitelné,“ sdělil bez konkrétních částek. A lídryně ODS Markéta Vaňková dodala, že právě uvažovaná směna domů ji přesvědčila, aby se ucházela o post primátorky.

Primátor Vokřál nečelil útokům jen od Kotziana a současné opozice, nedostatky mu vytýkali i koaliční partneři, třeba lídryně Žít Brno, které je s hnutím ANO v posledních měsících v pravidelných střetech.

„V Brně vládne podivná mánie ze všeho obviňovat náměstka Matěje Hollana, já bych chtěla poukázat, že on nebyl odpovědný za uzavírky. To byla odpovědnost náměstka pro investice, tedy hnutí ANO,“ kritizovala Barbora Antonová svého koaličního partnera – konkrétně náměstka Richarda Mrázka – za špatnou koordinaci dopravních staveb ve městě.

Hollan jako nejvýraznější tvář Žít Brno jde do voleb znovu, nicméně se stáhl až na čtvrté místo kandidátky. Lídryni Antonovou ale přišel na debatu podpořit mezi diváky.

Jedničku SPD nepozvali

Piráti, kteří se před čtyřmi roky dostali do zastupitelstva právě na kandidátce Žít Brno, se teď snaží vůči svým dosavadním spojencům vymezit.

„Už dlouhou dobu po Martinu Freundovi (uvolněný zastupitel pro sociální začleňování za Žít Brno, pozn. red.) žádám, aby mi u sociálních projektů dodal analýzu nákladů a z nich plynoucích přínosů pro město. Bez ní je problematické, aby je město dále financovalo,“ prohlásil lídr Pirátů Tomáš Koláčný.

Jen jako divák sledoval debatu Ivan Fencl, brněnská jednička SPD. Pořadatelé ho na pódium nepřizvali.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Nechceme být svědky potenciálních útoků na demokracii či svobodu slova, které jsou pro SPD příznačné a charakteristické,“ uvedli zástupci pořádajícího Institutu pro politiku a společnost spjatém s hnutím ANO.

Před hotelem International se tak Fencl ještě do začátku diskuse snažil upoutat pozornost předvolebním stánkem. Na debatě pak ale při dotazech diváků na lídry mlčel. „Nechtěl jsem jim jen dělat stafáž,“ vysvětlil pro MF DNES.

Předvolební debaty brněnských jedniček budou pokračovat ve čtvrtek, kdy se lídři představí od 20 hodin na programu ČT24. Další dva střety čekají kandidáty na primátora příští týden. V pondělí diskusi pořádá hospodářská komora, v úterý mládežnické organizace jednotlivých politických stran.

Autor: