V Brně podle průzkumu politologů triumfuje ODS, těsně za ní následuje ANO

  15:36
V Brně se podle průzkumu studentů politologie koná triumfální návrat ODS. Po volebním období, které občanští demokraté strávili v opozici, získali podle dotazníků u hlasovacích místností zhruba 22 procent hlasů. V těsném závěru následuje dosud nejsilnější ANO.

Výsledky exit pollu, neboli volebního odhadu založeného na odpovědích respondentů u volebních místností, který v Brně uskutečnila Katedra politologie FSS MU. | foto: Katedra politologie FSS MU

Odhad Katedry politologie FSS MU vychází z odpovědí 1 850 voličů dotázaných u volebních místností.

Výsledky voleb v Brně najdete ze

Takzvaný „exit poll“ přisuzuje ODS přibližně 22 procent hlasů, druhému hnutí ANO asi 20 procent.

„Vítězství ODS není jisté, pravděpodobné rozpětí výsledků ODS a ANO se překrývá,“ upozorňují politologové na své facebookové stránce, kde svůj odhad zveřejnili. ODS naposledy v Brně získala nejvíc hlasů v roce 2006.

Do zastupitelstva by se kromě dvou nejsilnějších stran podle průzkumu dostala také KDU-ČSL (zhruba 14 procent), Piráti (8 procent) a ČSSD (7 procent).

Volby 2018

Pět stran v zastupitelstvu by bylo o čtyři méně než v uplynulém volebním období. Ze zastupitelstva by vypadli Zelení, komunisté, TOP 09 a hnutí Žít Brno.

„Zároveň o KSČM a SPD z dřívějších exit pollů víme, že jejich voliči se častěji než jiní odmítají účastnit výzkumů. Je tedy možné, že jejich výsledek bude lepší, než jak ukazují sebraná data,“ podotkli politologové.

Jejich odhad vychází z dat pouze od respondentů, kteří volili kandidátní listinu, případně v kombinaci s vybranými kandidáty. „Výsledky neodrážejí křížkování napříč stranami, čímž může být odhad také zkreslen,“ sdělili politologové.

Autor: