Do voleb půjdou na jihu Moravy nové tváře i zástupce cirkusáků

  10:20
Nové zastupitele v obcích si lidé vyberou už za dva měsíce. Kandidátky do komunálních voleb se ale v některých jihomoravských městech rodily obtížně. Menší strany vsadily na spojence, aby byl tentokrát jejich boj o křesla úspěšnější než před čtyřmi lety.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Více kandidátů než před čtyřmi lety se utká o místa ve vedení okresních měst na jižní Moravě. Ke známým tvářím se přidává nová generace politiků. Ti, kteří v minulých letech neuspěli, staví společné kandidátky s dalšími stranami. MF DNES přináší výběr pozoruhodných přesunů a osobností, které se utkají o hlasy voličů.

Znojmo: exstarosta Gabrhel mimo hru a spojení nezávislých

Už na začátku letošního roku překvapil Vlastimil Gabrhel z ČSSD rezignací na post starosty, který zastával od roku 2011. Důvod nesdělil a telefon novinářům nezvedá. Zastupitelem sice stále je, ale na jednání od své rezignace nebyl.

Podle jeho spolustraníka a současného starosty Jana Groise nechodil ani na stranické schůze, když se jednalo o volbách. Gabrhel se tak na kandidátce vůbec neobjeví. „Vidím to tak, že neprojevil zájem. Já jsem s ním na toto téma nehovořil,“ prohlásil Grois.

Dvě nezávislé kandidátky Pro Znojmo a Změna, které uspěly v posledních komunálních volbách a získaly dohromady šest zastupitelů, se nyní spojily a vystupují pod společným názvem Pro Znojmo. Do voleb je povede zastupitel Lukáš David.

Kandidující strany Znojmo

ČSSD: Jan Grois
ANO: Jan Blaha
KSČM: Petr Krátký
KDU-ČSL: Pavel Jajtner
Pro Znojmo: Lukáš David
ODS: Karel Podzimek
Znojmáci: Pavel Kovařík
Piráti: Pavel Nevrkla
SPD: Petra Svedíková Vávrová
Nestraníci Zdravé Znojmo: Bedřich Daberger

„Je to logické vyústění situace, na zastupitelstvech hlasujeme společně, máme podobné názory a nikdo z nás se neschovává za stranické logo,“ uvedl David. Spojením vzniká druhý nejsilnější zastupitelský klub ve Znojmě. Stávajících šest zastupitelů je jejich minimálním cílem.

Vedle kandidátky ODS se ve Znojmě nově na pravici objeví také sdružení Znojmáci složené z TOP 09 a Svobodných. Vede ji někdejší předseda místní ODS Pavel Kovařík, který krátce před volbami v roce 2014 kvůli neshodám v místní buňce opustil post jejího šéfa.

Hodonín: nechtěný místostarosta ČSSD a znovuzrození ANO

V Hodoníně se o hlasy bude ucházet rekordních čtrnáct kandidátek. Už dnes je jasné, že město bude mít nového starostu. Ten současný Milan Lúčka už kandidovat nebude. Na radnici se tak může vrátit Milana Grauová, která byla za hnutí ANO již dříve starostkou.

Kandidující strany Hodonín

ČSSD: Josef Běloch
ANO: Milana Grauová
KSČM: Lenka Ingrová
Hnutí Pro Hodonín: Libor Střecha
Změna s podporou Moravanů: Vítězslav Krabička
Pozitivně pro Hodonín: Ladislav Ambrozek
SSO společně s Piráty: Petr Buráň
SPD: Rudolf Jelínek
Nestraníci: Jiří Janda
Realisté: Radana Stahalová

Pozn.: Další čtyři kandidátky radnice dosud nezveřejnila

Kvůli neshodám uvnitř hnutí, které vyvrcholily zrušením místní buňky, ve funkci vydržela jen rok. Na podzim 2015 ji zastupitelé odvolali. Polovina tehdejších zastupitelů za ANO včetně Grauové po čase místní organizaci obnovila, druhá polovina se osamostatnila a do voleb jde na kandidátce Hnutí Pro Hodonín, v jehož čele stojí Libor Střecha.

Neshody provázejí i ČSSD. Rozčarovaný ze sestavování kandidátky byl místostarosta za ČSSD Jiří Janda. Do voleb s ním totiž vůbec nepočítali a nezařadili ho na seznam kandidátů. Sami pak ovšem měli podle svého lídra Josefa Bělocha problémy, aby ho vůbec celý naplnili.

Odpadlíci od ČSSD pak sestavili vlastní nestranickou kandidátku. Do jejího čela se už jako bývalý člen ČSSD postavil právě Janda. Pozoruhodné je, že u zrodu této kandidátky nicméně nestál on, ale někdejší místostarostka za ČSSD Zuzana Domesová. Ta se však mezi kandidáty nakonec vůbec neobjeví.

Břeclav: fotbalista na starostu, od ODS k vlastnímu hnutí

Jako důrazný defenzivní hráč je Ivan Dvořák známý z prostředí fotbalu, jako nováček se teď vrhá na hřiště komunální politiky. Je lídrem společné kandidátky ODS, TOP 09 a Svobodných.

Dvě posledně jmenované strany se před čtyřmi roky do zastupitelstva nedostaly, tak to teď zkoušejí společně. A pomoci jim má právě Dvořák.

Kandidující strany Břeclav

ČSSD: Jaroslav Válka
ANO: Svatopluk Pěček
KSČM: Dagmar Švendová
KDU-ČSL: Marcela Pardovská
Pro Region: Pavel Dominik
ODS, TOP 09 a Svobodní: Ivan Dvořák
Mladí a neklidní: Jakub Matuška
SPD: Karek Kříž
Naše Břeclav: Luboš Krátký

„Z mé strany byl zájem je podpořit. Žádná strana ale nechtěla být zvýhodněna tím, že bude mít lídra. A tak navrhly mě jako nestraníka,“ doplnil.

Občanští demokraté ale budou mít v Břeclavi konkurenci i v podobě svého bývalého člena Luboše Krátkého. Ten si založil vlastní nestranickou kandidátku s názvem Naše Břeclav pod hlavičkou Hnutí občanů za kraje.

Krátký se s ODS rozhádal před dvěma roky kvůli referendu o nákupních centrech ve městě. Zatímco Krátký referendum podporoval a chtěl, aby ho vyhlásili sami zastupitelé, jeho strana byla proti. Krátký tak s dalšími podporovateli referenda sesbíral dost podpisů na jeho konání, nakonec však bylo neplatné kvůli nízké účasti.

Vyškov: návrat exstarosty Piňose a konec místostarosty

Ačkoliv expremiér Bohuslav Sobotka žije po odchodu z vysoké politiky ve Vyškově, do místního politického dění se po volbách nezapojí. Na kandidátce ČSSD se neobjeví. A nebude na ní ani bývalý starosta Vyškova za ČSSD Jiří Piňos, který v roce 2012 rezignoval na svůj post kvůli tahanicím u soudu.

Kandidující strany Vyškov

ČSSD: Karel Goldemund
ANO: Karin Šulcová
KSČM: Radoslav Kotík
KDU-ČSL: Richard Šimáček
ODS: Karel Jurka
Volba pro město s podporou STAN: Josef Kachlík
Náš Vyškov: Blanka Mikulková
SPD: Libor Bláha

Později však byl všech obvinění zproštěn. Do politiky se ale přece jen vrací. Jako čtyřka je na kandidátce s názvem Náš Vyškov, kterou zastřešuje Strana zelených.

Ze zastupitelstva zmizí jeho dlouholetý člen a místostarosta za KDU-ČSL Břetislav Usnul. Vyškovští lidovci už nechtěli, aby je znovu vedl do voleb. Usnul nakonec svou kandidaturu na lídra stáhl a rozhodl se, že do voleb kvůli názorovým střetům se spolustraníky nepůjde vůbec.

Do čela se tak postavil Richard Šimáček, záda mu bude krýt Roman Celý. „Pracuji jako ředitel Charity ve Vyškově, proto nejsem lídrem,“ vysvětlil, proč nepovede kandidátku, přestože je i díky angažmá v krajské politice mnohem známějším lidovcem.

Blansko: jednočlenná kandidátka a mladý lídr komunistů

Stojaté vody komunální politiky v Blansku, kde dvacet let vládne koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Volby pro město, se pokusí rozvířit nově kandidující Piráti a SPD.

Kandidující strany Blansko

ČSSD: Ivo Polák
ANO: Lenka Dražilová
KSČM: Emil Pernica
KDU-ČSL: Josef Kupčík
ODS: Jiří Crha
Piráti: Tomáš Gottwald
Volba pro Blansko s podporou STAN: Ivo Stejskal
SPD: Jan Hrnčíř
Chceme změnu: lídra neoznámili
Jauner Československo 2018: lídra neoznámili

Vedle nich ale v Blansku postavilo kandidátku také politické uskupení s názvem Jauner Československo 2018. Na kandidátce je jediný člověk, takže jeho možnosti usednout v zastupitelstvu jsou mizivé. Slovo Jauner v názvu odkazuje k cirkusákům, které má sdružení zastupovat. U cirkusových šapitó strana také sbírala podpisy na petici, aby ji vůbec mohl zaregistrovat její hlavní představitel Václav Šimek pocházející z Olomoucka.

Změnu najdou voliči v Blansku také u tradičně silných komunistů. Nepovede je už jejich dlouholetý představitel Stanislav Navrkal. Do čela se postaví osmadvacetiletý Emil Pernica.

Autoři: ,