ANO drtivě vyhrálo, pardubický primátor Charvát může pokračovat

  22:08
Jasným vítězem komunálních voleb v Pardubicích se stalo hnutí ANO, které mělo v čele stávajícího primátora Martina Charváta. Zatím vše nasvědčuje tomu, že ten nebude mít problém se skládáním koalice.

Vítězem komunálních voleb v Pardubicích je Martin Charvát z hnutí ANO. | foto: Michal Klíma

Jeho strana vyhrála natolik přesvědčivě, že mu nebudou vadit ani slabší výsledky jeho koaličních partnerů.

„Jsem strašně moc spokojený a zároveň mile překvapený tak dobrým výsledkem. Doufal jsem, že obhájíme svůj mandát, ale realita předčila mé očekávání,“ řekl stávající primátor.

Hned večer začala intenzivní povolební vyjednávání s dalšími lídry včetně druhého Karla Haase z ODS v jedné z restaurací v centru města.

„Mojí prioritou je obnovit fungování stávající koalice. Vedla si dobře a není důvod ke změně,“ řekl Charvát s tím, že by do ní rád přivedl ještě jednoho silného partnera.

Tím bude s největší pravděpodobností Sdružení pro Pardubice Tomáše Pelikána, ve hře je i velká koalice s ODS.

Podrobné výsledky voleb v Pardubickém kraji zde

„Čeká nás těžké rozhodnutí. Buď pokračovat v opozici, kde jsme už osm let, anebo vládnout s hnutím ANO,“ řekl Haas.

V opozici tak nejspíše skončí Piráti, které však lze označit za jednoho z vítězů, protože nakonec obsadili třetí místo.

„Máme radost, s takhle dobrým výsledkem jsme nepočítali. Máme své programové priority a předem oznámenou strategii a uvidíme, co na ni řeknou případní partneři. Nemáme problém jít do opozice,“ řekl lídr Pirátů Ondřej Karas.

Komunisté stále bojují o přežití, jen těsně přes pět procent získala ČSSD, zřejmě hlavně díky sólo kampani Jakuba Rychteckého.

Fotogalerie

V Chrudimi vyhrálo dosud opoziční hnutí ANO, ale je zatím předčasné tvrdit, že druhé SNK – ED starosty Petra Řezníčka skončí v opozici.

Chystanému spojení ANO s Chrudimáky a Piráty totiž chybí k většině v 27členném zastupitelstvu jeden mandát. Většinu ale nemá ani dosavadní koalice SNK-ED, ČSSD, ODS a Koalice pro Chrudim.

Ve Svitavách jednoznačně obhájil post starosty David Šimek za Sdružení pro město Svitavy. Oproti minulým volbám nezávislé hnutí posílilo o téměř sedm procent.

„Beru to jako určité ocenění naší práce a moc si toho výsledku vážím. Je pro nás povinností voliče nezklamat,“ řekl Šimek.

Výrazným vítězstvím se může pochlubit v Ústí nad Orlicí kanditát Oušťáci starosty Petra Hájka. K minulým devíti mandátům v letošních komunálních volbách ještě jeden přidali. Spolu s nimi získalo zastupitelská křesla dalších šest partají.

V Litomyšli zvítězilo překvapivě sdružení Generace 89, jejíž lídr Daniel Brýdl by se měl stát novým starostou a pokračovat tak v politické dynastii Brýdlů. Jeho otec Miroslav Brýdl byl totiž po revoluci dvanáct let úspěšným starostou Litomyšle, jeho strýc Jiří z postu starosty zase řídil sousední Svitavy a později byl i senátorem.

Autoři: ,