Soud zamítl stížnost SPD na volby ve Varech kvůli pomalému internetu

  15:08
Za neopodstatněnou označil Krajský soud v Plzni stížnost na volby v Karlových Varech. Podali ji tři lidé z kandidátky uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Poukazovali například na problematicky fungující připojení k internetu. Data z jednotlivých volebních komisí ovšem po síti vůbec neproudí.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zástupci hnutí SPD ve stížnosti uváděli, že počet hlasů pro hnutí ANO neodpovídá skutečnosti a že připojení k internetu ve volební místnosti okrsku 34 bylo pomalé a přerušované.

Soud ale tyto námitky zamítl i s ohledem na stanovisko magistrátu města Karlovy Vary. V něm se kromě jiného uvádí, že pro přenos dat z volebních místností se veřejná internetová síť vůbec nepoužívá. Český statistický úřad má k dispozici speciální chráněnou a šifrovanou linku.

Návrh na vyslovení neplatnosti voleb v Karlových Varech proto senát vedený Petrem Kuchynkou zamítl. Nic tedy už nebrání svolání ustavujícího jednání nového karlovarského zastupitelstva.

„Zasedání se uskuteční 13. listopadu,“ uvedl odstupující primátor Karlových Varů Petr Kulhánek. V příštím týdnu se chce setkat s budoucí primátorkou Andreou Pfeffer - Ferklovou.

„Do konce týdne dokončím jakýsi manuál k převzetí vlády nad Karlovými Vary,“ konstatoval Kulhánek. Nad materiálem by si chtěl se svou nástupkyní sednout v příštím týdnu.

Plzeňský krajský soud do dnešní 15. hodiny rozhodl celkem o třech stížnostech na průběh či výsledky komunálních voleb. Vedle té z Karlových Varů zamítl i stížnosti ze Stanovic na Karlovarsku a Okrouhlé na Chebsku.

Výsledky voleb v Karlových Varech najdete zde

Z Karlovarského kraje se u krajského soudu sešlo celkem sedm stížností (podrobněji v článku Stížnosti na volby brzdí ustavující zastupitelstva, soud jich řeší sedm).

Vedle výše jmenovaných to byly ještě dva podněty z Mariánských Lázní (více čtěte v článku Hnutí ANO žádá o přepočítání hlasů v Mariánských Lázních) a po jednom z Chebu a Ostrova.

Vítězné Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst si tam na volby stěžuje se zdůvodněním, že proti jejich lídrovi a také Liboru Bílkovi z Unie pro zdraví a sport byla vedena před volbami negativní kampaň.