V Kroměříži chce ANO obejít vítěznou stranu svého dosavadního starosty

  15:30,  aktualizováno  16:33
V minulých volbách byl v Kroměříži jedničkou ANO, s Babišovým hnutím se ale letos na jaře rozešel ve zlém a založil vlastní kandidátku Nezávislých. S ní teď starosta Jaroslav Němec zvítězil a získal šest mandátů. Připravuje se však koalice, která Němce obejde.

Kroměřížský starosta Jaroslav Němec. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Vznikli jsme teprve před pěti měsíci, a přesto se nám podařilo vyhrát volby. Zřejmě ale stejně usedneme do opozičních lavic,“ reagoval smířeně Němec.

Stačila by k tomu dohoda čtyř stran – hnutí ANO, které skončilo druhé v pořadí, Zdravé Kroměřížsko, ODS a společné kandidátky lidovců, ZVUK 24 a nezávislých. Dohromady by měli pohodlnou většinu 15 z 27 zastupitelů.

Ze strany ANO to je očekávaný krok. S Němcem mají napjaté vztahy (viz též ANO v Kroměříži se rozštěpilo, předčasné volby ale nebudou) a jeho samostatná kandidátka vzala hnutí řadu voličů.

Současný starosta totiž volby suverénně vyhrál na počet preferenčních hlasů. Důvěru mu dalo 3308 voličů, zatímco nejúspěšnější z kandidátů ANO, Jan Hašek, získal o 1 320 hlasů méně. Celé hnutí skončilo druhé se ziskem pěti mandátů. A z výsledku byli zklamaní.

Přesné výsledky komunálních voleb v Kroměříži najdete zde

„Jsme teď připravení jednat se všemi, i když otázka spolupráce s Jaroslavem Němcem je pro nás obtížná,“ řekl Hašek a připustil i výše zmíněnou možnost, že se jej pokusí obejít. „Matematicky je to možné,“ uvedl.

ANO v pondělí uvedlo, že od faktického vítěze voleb zatím nabídku k jednání nedostalo, samo už o víkendu iniciovalo setkání s hnutím Zdravé Kroměřížsko a uskupení kolem lidovecké strany.

„Máme tady zvláštní, patovou situaci. Tyto dva subjekty spolu dlouhodobě spolupracují, vnímám je téměř jako jeden, a protože získaly dohromady sedm mandátů, považuji za vítěze voleb právě je,“ reagoval předseda poslanecké sněmovny, člen předsednictva hnutí ANO a končící kroměřížský zastupitel Radek Vondráček.

Vysvětlil tak, proč hnutí oslovilo právě tyto partnery. Ve městě se totiž během několika hodin po sečtení výsledků strhla lavina osobních útoků, z nich většina míří na lídra lidovecké kandidátky a místostarostu města Pavla Motyčku.

Výsledky voleb ovšem nenabízejí mnoho variant. Subjekty s nižším počtem křesel se budou muset rozhodnout, zda podpoří ANO, nebo Nezávislé. Toho druhého pak prakticky jistě čeká opozice.