Nevládnu, ale sloužím, říká Kulhánek, jenž bude popáté starostou Kadaně

  11:06
Kadaň bude mít už popáté stejného starostu. Stane se jím Jiří Kulhánek z ODS, která nyní ve volbách zvítězila se ziskem 52 procent hlasů. „Nečekali jsme takový výsledek, to se přiznám. Přičítám to tomu, že už jsme tady odvedli nějakou práci a lidé to ocenili,“ vysvětluje si úspěch Kulhánek.

Staronový starosta Kadaně Jiří Kulhánek. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Co konkrétně za práci byste doporučil ostatním starostům, nejen z ODS, aby byli úspěšní jako vy?
Práce starosty je dřina, není to ani o penězích, ani o moci. Jako základ si musíte uvědomit, že nevládnete, ale sloužíte, a také se podle toho chovat. A druhá věc, která je zásadní: s lidmi se musí mluvit. Zbytečně si nedopisovat, ale přímo mluvit s lidmi o problémech, nejlépe přímo na místě, kde se problém vyskytl. Pak je také dobré mít vize, kam má město směřovat, a ty postupně měnit ve skutečnost. To si myslím, že se v Kadani daří.

Budete při zisku nadpoloviční většiny vládnout sami, nebo plánujete s někým spolupracovat?
To je jedna z věcí, o které jednáme a nemáme zatím výsledek.

Pomohlo vám třeba i to, že dobře využíváte památky a turistický potenciál města? Nebo složení obyvatel? Je pravicovější než jinde?
Nikdy jsme si nehráli na levici nebo pravici. Ve městě, které má 18 tisíc obyvatel, se téměř všichni známe a víme, co od sebe čekat. Takže je to o lidech a zkušenostech s nimi. Na druhou stranu rozhodně nejsme příznivci různých zákazů či nařízení, naopak jsme tu od toho, abychom vytvářeli příležitosti pro osobní iniciativu. Proto velice rád uvítám každého, kdo přijde s jakýmkoli návrhem na zlepšení života v Kadani, a takových lidí je u nás dost, toho si velice cením. A zase, nejvíce zajímavých nápadů posbírám při osobních setkáních s lidmi. Například v loňském roce jsem absolvoval celkem 35 různých veřejných setkání s občany. Je to porce, ale pak víte, co koho kde trápí a kde je potřeba pomoci. Jen při setkáváních na sídlištích, kterých bylo letos deset, jsme obdrželi přes 300 podnětů. A všechny je průběžně řešíme.

Je podle vás komunální politika předstupeň pro velkou politiku?
Jak pro koho. Mě osobně vysoká politika moc neláká, je to tak trochu zvěřinec.

Výsledky komunálních voleb v Kadani najdete zde

Takže by vás nezajímal post ve Sněmovně nebo v Senátu?
Různé nabídky jsem již dostal několikrát, ale já jsem raději doma a dělám to, co snad trochu umím.

Říká se, že celostátně se ODS odrazila ode dna. Co musí udělat, aby uspěla i ve „velkých“ volbách?
Plnit své sliby, trvat na svých názorech a představách, být seriózní, stavět na lidech, kteří něco dokázali, něco umějí a nejde jim jen o moc a peníze. Pak to půjde.

Co říkáte na volební neúspěch věčného rivala – ČSSD?
Nepotěšilo mě to. Považuji ČSSD za demokratickou stranu, která je pro vyváženost českého politického spektra důležitá. V Kadani s nimi dlouhodobě spolupracujeme.