Námluvy malých pardubických stran toužících po hrázi proti ANO drhnou

  8:20
Lídr Pardubáků František Brendl navrhoval, aby se před komunálními volbami spojily menší strany jako konkurence hnutí ANO. Byť po nedávných parlamentních volbách se jeho názor zdá ještě logičtější, zatím neuspěl. Sdružení pro Pardubice spolupráci odmítlo a už oznámilo vlastní kandidátku.

Lídr Pardubáků František Brendl (na snímku) je pro spojení menších stran. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Malé čistě regionální strany zažívají momentálně v pardubickém zastupitelstvu těžké časy. Koalice vedená jasným vítězem posledních komunálních voleb, hnutím ANO, jim nedává příliš šancí prosazovat jejich program.

Politici ze Sdružení pro Pardubice, Patriotů Pardubic, Pardubáků nebo STAN tak mohou jen doufat v momentální početní slabost koaličních zastupitelů či ve tvorbu kompromisů. I proto bývalý náměstek primátorky František Brendl přišel s nápadem, aby se malé strany spojily a šly do voleb společně.

„Pardubáci, Patrioti, Sdružení pro Pardubice nebo třeba Pardubice pro lidi by se měli spojit. Pokud nevznikne nějaká platforma občanské společnosti, tak nebudeme mít ve volbách vůbec žádnou šanci. Hnutí ANO nás prostě zválcuje,“ uvedl Brendl.

Ovšem hned jeden z budoucích možných stavebních kamenů koalice ze zdi vypadl. Sdružení pro Pardubice bývalé primátorky Štěpánky Fraňkové už jedenáct měsíců před volbami oznámilo, že do spolupráce nejde.

„Vím, že jsou mezi místními sdruženími občas slyšet hlasy po společných kandidátkách. Nicméně za nás je již pozdě. Pro nadcházející volby jsme připraveni. To však neznamená, že nám jsou místní sdružení cizí. Spolupracovat rozhodně hodláme. Ale jak se říká, koalice se uzavírají až po volbách,“ oznámil jasně René Živný, předseda Sdružení pro Pardubice, které po minulých volbách vůbec poprvé ve své historii skončilo v opozici.

„Myslím, že opozice nám prospěla. Svým způsobem je zdravé si odpočinout od odpovědnosti vládnout. Získali jsme čas na reorganizaci spolku. Stmelili jsme tým, získali nové tváře a nyní jsme připraveni přesvědčit pardubické občany, že máme co nabídnout,“ dodal Živný, který svým postojem neudělal možným kolegům radost.

„Zdá se, že si SPP hodně věří,“ komentoval situaci zastupitel za Patrioty Jan Linhart.

Jeho stranický kolega Jiří Lejhanec k tomu dodává, že ve sdružení zbytečně spěchali. „Myslím, že docela předběhli dobu. Asi už měli kandidátku natolik připravenou, že už do ní nechtěli sahat. Je to škoda, ale na druhou stranu jejich postoj chápu,“ uvedl Lejhanec.

Spojení stran je nápad, který je třeba dotáhnout. Má své výhody

Ten se spolupráci malých stran pokoušel dohodnout už před třemi roky. Tehdy ji ještě nemyslel jako hráz proti hnutí ANO, které poslední volby v regionu vyhrává, a to na všech úrovních kromě těch senátních.

„Spíše mi šlo o to, aby zbytečně nepropadávaly hlasy. Před minulými volbami jsem oslovil hned několik místních sdružení, nikdo na moji výzvu nereagoval a oni se pak na radnici nedostali. Propadlo zbytečně dvacet procent hlasů,“ uvedl Lejhanec.

Jeho Patrioti však na výzvu Brendlových Pardubáků slyší, a je tedy možné, že nějaká koalice přece jen nakonec vznikne. „Pevně tomu věřím, určitě je to dobrý nápad, který musíme dotáhnout,“ dodal Jiří Lejhanec.

Spojování místních stran by navíc mohlo zamezit ještě jednomu trendu, které komplikuje vládnutí, a tím je stále více stran v zastupitelstvu nebo nyní i v parlamentu. Tam se v říjnu dostalo rekordních devět stran a hnutí.

„Mám trochu obavu, že pokud se dostane na radnici devět stran jako nyní do parlamentu, tak bude velký problém něco vůbec domluvit,“ uvedl lídr pardubické ODS Karel Haas.