Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře

  5:44
OZO Ostrava je připraveno na zahrádkářskou sezónu. Do všech sběrných dvorů v Ostravě jsou už navezeny 18litrové pytle s kompostem a substrátem, jejichž prodej se už v loňském roce setkal s velkým zájmem občanů.

Kompost a substrát OZO láká zahrádkáře | foto: Impuls.cz

Firmy nebo zahrádkáři, kteří potřebují kompostu či zeminového substrátu větší množství, mohou oba výrobky nakoupit ještě výhodněji ve velkém, a to přímo na obecní kompostárně v Ostravě-Hrušově nebo si objednat jejich dopravu na místo určení.

Pomalu končí zimní svoz bioodpadu, od dubna se vývoz BIO popelnic překlopí opět do čtrnáctidenního režimu. Ostravané, kteří si loni BIO popelnici nestihli pořídit, mohou o ni na magistrátu zažádat i letos.

Už od 15. března jsou ve všech sběrných dvorech pro zájemce připraveny k prodeji pytlované výrobky obecní kompostárny KOMPOZO I. a ZEMINOVÝ SUBSTRÁT I. Pytle o objemu 18 litrů stojí 23 Kč a jsou určeny pro ty, kteří si vystačí s menším množstvím kompostu či substrátu.

„Zájemcům o větší množství výrobků doporučujeme zajet si pro ně s vozíkem přímo na kompostárnu v Hrušově, kde za tunu kompostu zaplatí 363 korun a za tunu substrátu 605 korun,“ říká mluvčí OZO Ostrava Vladimíra Karasová.

Zájemci si mohou navíc objednat i jejich přepravu na místo určení. „V loňském roce jsme na kompostárně prodali celkem 764 tun kompostu a 2.783 tun substrátu, ve sběrných dvorech pak přes 5 tisíc pytlů kompostu a přes 10 tisíc pytlů zeminového substrátu,“ dokládá Karasová zájem zákazníků o tyto výrobky.

Hnojivo KOMPOZO se vyrábí ze svezené zeleně, tedy biologicky rozložitelného odpadu rostlinného původu. Zeminový substrát pak OZO vyrábí smícháním kompostu se zeminou – výrobek se tedy hodí pro úpravy terénu a přímé osévání.

Obyvatelé Ostravy mají také možnost odevzdávat ve sběrných dvorech biologicky rozložitelný odpad. Pokud ho nekompostují sami na zahrádce, mohou ho také sbírat do hnědých BIO popelnic, které v loňském roce Ostrava zavedla do svého systému nakládání s komunálními odpady.

„K dnešnímu dni svážíme zeleň z 11.416 hnědých popelnic v systému města a dalších 465 nádob v Ostravě obsluhujeme v rámci placené služby. I letos tedy máme o dostatek rostlinného odpadu na výrobu kompostu postaráno,“ vysvětluje dále Karasová s tím, že kdo z Ostravanů loni nestihl o BIO popelnici požádat, může tak na ostravském magistrátu učinit letos nebo kdykoli v budoucnosti.