Komiks ztvární život disidenta Vargy, který ochrnul po očkovací látce

  15:30
Životní příběh Julia Vargy, vůdčí postavy katolického disentu na Moravě, vyjde jako komiks. Tři roky na něm pracoval brněnský dramaturg a režisér Ondřej Elbel, jehož hry jako Deník Anny Frankové nebo představení Robinson Crusoe nyní uvádí divadlo Polárka.

Do komiksového přepisu života Julka Vargy se pustila i výtvarnice Vendula Chalánková. | foto: Vendula Chalánková

Komiksovou knížku Objekt Julek vydá nakladatelství Větrné mlýny na začátku prosince. Na vydání komiksu přispívají i lidé na portálu Hithit.

Na příběh o Juliu Vargovi narazil Elbel náhodou před čtyřmi lety. V té době pracoval jako dramaturg v Divadle Šumperk, kde do repertoáru pravidelně zařazoval i hry s lokálními náměty.

„Bylo asi deset dní do uzávěrky dramaturgického plánu a najednou na mě z titulní stránky zpravodajského portálu vyskočil titulek Choroba mu zkroutila tělo, StB se však nebál. Z řádků začal vystupovat téměř neuvěřitelný příběh neobyčejně silného ducha v naprosto bezmocném těle,“ popisuje Elbel, proč si příběh vybral pro napsání divadelní hry.

Julius Varga zřejmě po aplikování očkovací látky začal trpět dermatomyozitidou, nemocí svalů a kůže. Za minulého režimu ho nepustili na léčení do Švýcarska.

„Mohl vyjet až v roce 1990 do Vídně, na léčbu už ale bylo pozdě,“ dodává. V roce 1996 Varga ve 33 letech zemřel.

Výtvarník tragicky zemřel a komiks nedokončil

„Podařilo se mi kontaktovat jeho maminku a kamarády, kteří mi o Julkovi vyprávěli,“ vzpomíná Elbel. Při svém pátrání navštívil i archiv Státní bezpečnosti, která si na Vargu za minulého režimu vedla spis.

Hru ale nakonec šumperské divadlo kvůli nevoli místních zastupitelů neuvedla. Proto se Elbel rozhodl, že scénář přepracuje do komiksové podoby.

„Ještě předtím jsem ale příběh na podzim roku 2013 uvedl jako scénické čte- ní s autentickými projekcemi,“ doplňuje.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Pak oslovil brněnského výtvarníka Martina Jabůrka, který ke knížce vytvořil první ilustrace. Komiks ale dokončit nestihl. V roce 2015 výtvarník tragicky zemřel.

„I proto jsem se rozhodl, že knížku musím dodělat. Je to pocta nejen Julkovi Vargovi, o kterém komiks je, ale také Martinovi. Nechtěl jsem, aby jeho poslední práce zapadla,“ vysvětluje Elbel.

K dokončení ilustrací pak přizval pět známých brněnských výtvarníků. Jejich úkolem bylo pokračovat v původním Jabůrkově konceptu, tedy ztvárnit Vargův příběh pomocí černobílých ilustrací s červenými detaily.

„Každý kreslil jedno prostředí. Jeden ilustroval scény, které se odehrávají u Julka doma, další třeba prostředí výslechu na StB,“ přibližuje autor komiksu.

V knize tak čtenáři najdou kromě původních ilustrací Martina Jabůrka i kresby od Venduly Chalánkové, Pavla Matysky, Marie Butuly, Jana Karpíška a Michala Estrady. Spoluprací předních výtvarníků, jejichž život a tvorba je spjatá s moravskou metropolí, tak vznikla devadesátistránková komiksová knížka.