Vizovická firma postaví z modulů letištní haly na pěti místech Senegalu

  19:14
V Senegalu vznikne pět nových letišť z modulů vyrobených ve Vizovicích. Zdejší firma Koma Modular se bude podílet na výstavbě budov pro terminály letišť a obslužné haly na různých místech západoafrické země.

Současný stav letiště v senegalském Saint Louis, na jehož přebudování se mají české firmy podílet. | foto: Saint Louis International Airport

Jednu z největších českých zakázek v subsaharské Africe realizuje frýdecko-místecká firma Transcon a Koma bude jedním ze subdodavatelů.

„Výstavba by měla začít ještě letos a první letiště bude hotové do dvou let,“ informoval Filip Kováč, který má ve vizovické společnosti na starosti zahraniční obchod.

Podle něj jde o mimořádnou zakázku a vůbec první zkušenost, kdy firma sama dodá své produkty na africký kontinent.

„Letiště jsme z modulů ještě nestavěli. Má to svá specifika, musíme počítat s tím, že jde o budovy s velkým pohybem lidí,“ zmínil Kováč.

Letiště budou tvořit jednopodlažní budovy, které musejí odolat extrémním africkým podmínkám. Zvláště ty, co vzniknou ve vnitrozemí, musejí být připravené na vedra, velkou vlhkost, ale třeba i písečné bouře.

„Tomu budeme muset přizpůsobit naši výrobu. Například sklo bude mít specifické vlastnosti, nátěrový systém pak bude muset být odolný vůči vnějším vlivům,“ upřesnil Kováč.

Zakázka pro firmy za 2,5 miliardy korun

Komu čeká také netradiční způsob přepravy. Většinou firma smontuje jednotlivé moduly ve svém areálu a ty pak přepraví na místo určení. V tomto případě by však náklady na dopravu byly neúměrně vysoké.

„Proto přesuneme na místo jen jakýsi prefabrikovaný systém v paketech, které přepravíme v lodních kontejnerech. Přímo v Africe pak z něj poskládáme budovy,“ doplnil Kováč s tím, že celý projekt je nyní v přípravné fázi.

Senegalská vláda si od regionálních letišť slibuje rozvinutí ekonomiky některých regionů a posílení cestovního ruchu. Celková hodnota zakázky je zhruba dvě a půl miliardy korun.

Na projektu se bude podílet i několik dalších českých firem, například Tatra Kopřivnice, Škoda Auto nebo THT Polička, kterým se mohou otevřít dveře k dalším aktivitám v Africe.

Vizovická firma Koma Modular na sebe před několika lety upozornila pavilonem, kterým se Česko v roce 2015 prezentovalo na prestižní mezinárodní výstavě Expo v Miláně. Pavilon nyní ve Vizovicích slouží jako administrativní centrum firmy.