Když bude v Brně hrozit kolaps dopravy, pošlou auta z ucpaných ulic jinam

  18:12
Pokud se doprava v Táborské ulici v Brně zhorší natolik, že by se mohl opakovat dopravní kolaps ze začátku týdne, zakážou do ní policisté vjezd. A možná omezí průjezd i dalšími ulicemi. S takovým řešením přišel magistrát města, které sužuje souběh mnoha náročných rekonstrukcí v ulicích.

V brněnských zácpách nabírají vozy hromadné dopravy zpoždění v řádu desítek minut. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bezmála hodinové zpoždění nabíraly tramvaje na začátku tohoto týdne, kdy kolaps dopravy v Táborské ulici v Židenicích dosáhl zatím největších rozměrů. Dvacet souprav uvázlo.

Problémy s dopravou jsou zde už zhruba měsíc. Magistrát ovšem zareagoval až po kritickém začátku tohoto týdne a po nátlaku.

„V době dopravní špičky mezi sedmou a devátou hodinou ranní budou v případě tvoření kolon policisté ve spolupráci se strážníky uzavírat Táborskou ulici obousměrně pro individuální dopravu. Současně budou organizovat dopravu v okolních ulicích,“ uvedla Anna Dudková za tiskové oddělení brněnského magistrátu.

Opatření začne platit hned v pondělí 27. května. „Je to jediný způsob, jak eliminovat zpoždění tramvají, které na Táborské nemají vlastní vyčleněný pruh a kvůli autům tak nabíraly desítky minut zpoždění,“ doplnila Dudková.

Podle mluvčí Dopravního podniku města Brna (DPMB) Hany Tomaštíkové budou jejich řidiči okamžitě informovat dispečink o aktuální situaci. „Když bude předpoklad, že se situace bude zhoršovat, informujeme policii,“ sdělila.

Policisté také budou organizovat provoz na křižovatce u Olomoucké a Životského, která na Táborskou ulici navazuje. „Jedná se o dílčím opatření, že by zde v části dne byl omezený průjezd,“ řekla Tomaštíková.

Fotogalerie

Dopravní podnik tlačí také na to, aby co nejrychleji postupovala stavba kolem ulice Dornych, kde je dnes městský okruh zúžený ze čtyř pruhů na dva. 

Motoristé směřující do centra se proto místu vyhýbají a jedou právě i po Táborské. Stejně tak další, kteří objíždějí uzavřený Zábrdovický most. „Tento týden se k tomu přidal déšť, kdy všeobecně více lidí jezdí autem,“ dodala mluvčí DPMB.

Největší šok ovšem na cestující teprve čeká. Dopravní podnik na léto naplánoval, že linka 8 do Líšně nepojede po obvyklé trase, ale bude jezdit stejnou cestou jako dvanáctka.

V létě se pak chystá i částečná uzavírka ulice Otakara Ševčíka v Židenicích, kudy vedou okružní autobusové linky 44 a 84. A navíc se uzavře Husovický tunel.

Autor: