V Koldomu vznikl levný hotel, místní se obávají přílivu problémových lidí

  11:08
Kolem otevření ubytovny v Koldomu v Litvínově se rozhořely spory. Část místních obyvatel proti ní sepsala petici, ale radnice se jí odmítla zabývat.

Litvínovský Koldům. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Společnost Haus – Litvínov, která má prostřední trakt budovy Koldomu v pronájmu, zprovoznila v červenci šest let uzavřený hotel a v části, která sloužila jako turistická ubytovna, nabízí noclehy i veřejnosti. 

Někteří obyvatelé se obávají, že tam budou bydlet problémoví cizinci, kteří pracují pro nedaleké firmy. Petici podepsala téměř třetina z 600 obyvatel Koldomu.

Rada města petici proti ubytovně na svém posledním zasedání nepřijala i kvůli tomu, že nájemce neporušuje pravidla smlouvy o dlouhodobém pronájmu, kterou má s městem podepsanou od roku 1991. Jedním z bodů smlouvy je i provoz hotelu o kapacitě 50 lůžek.

„Nájemce je v rámci provozování hotelu oprávněn poskytovat krátkodobé ubytovací služby podle příslušné legislativy, přičemž délka poskytování těchto služeb není zákonem vymezena. Provoz ubytovny v hotelové části středního traktu Koldomu je v souladu se sjednaným účelem nájmu,“ stojí v resumé rady.

„Nejdřív se na nás lidé zlobí, že je hotel zavřený, a když ho otevřeme a chceme pomalu opět oživit, tak nám nadávají také,“ brání se mluvčí společnosti Haus – Litvínov Petr Jasanský, který za sporem vidí spíš nedorozumění. 

„Nabízíme ubytování ve standardním hotelu v nižší cenové hladině, která ale není zase tak nízko, aby lákala problémové občany. Nejedná se v žádném případě o ubytovnu, tak jak si to mnozí představují,“ vysvětluje Jasanský. 

Hotel vedle zahraničních pracovníků okolních firem ubytovává i běžné turisty, kteří nechtějí platit na svých cestách za ubytování horentní sumy. 

„Nyní máme například objednávku na ubytování od Vysoké školy chemicko-technologické z Prahy. Studenti by určitě do žádné strašné ubytovny nešli,“ pokračuje Jasanský.

Ubytování podle jeho slov nabízejí přes celosvětově známý portál, navíc plánují obnovit i léta zavřenou saunu. „To bychom pro nepřizpůsobivé určitě nedělali,“ uzavírá.

Slova o klidu kolem hotelu potvrzuje i dlouholetý správce Koldomu Bohumil Drexler. „Zatím nebyl jediný problém. Situaci bedlivě sleduji. Jakmile by byl nějaký problém, určitě bych zakročil,“ říká.

Aby radnice alespoň trochu uklidnila lidi, kteří se podepsali pod petici, uložila litvínovským strážníkům, aby Koldomu věnovali speciální pozornost.

Areál Koldomu v Litvínově: