Kočka nemohla sundat plechovku z hlavy, pomohli jí až hasiči

  11:56
Zatímco většinou se hasiči musejí spolehnout na svou sílu a zdatnost, v neděli dopoledne v Žamberku naopak vsadili na jemnou ruku. Kočce, která se urputně snažila vylízat konzervu, se zaklesla hlava uvnitř kovového obalu a nemohla ven.

Plechovku sundali kočce z hlavy až hasiči. | foto: HZS Pardubického kraje

Vystresované zvíře bylo bezmocné, a tak museli zakročit hasiči.

„Kolegové nemuseli použít ani nůžky, stačilo pár minut jemné práce a kočka byla vyproštěna. Po nepříjemném zážitku utekla,“ řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

K zásahům u zvířat přitom hasiči často potřebují kromě zručnosti i těžkou techniku. Ti z Pardubického kraje letos v únoru komplikovaně vyprošťovali koně z jímky, předtím v lednu zase skoro půltunového býka, který spadl do studny.

Jemné zásahy hasičů

Pokud jde o „jemnou mechaniku“, asi nejčastěji hasiči uvolňují prsteny nebo jiné ozdobné kovové kroužky, které lidem na těle způsobují problémy.

Někdy takový zásah může trvat i poměrně dlouho. Kov se při rozbrušování nebo řezání zahřívá, takže je potřeba postižené místo dostatečně chladit, nebo dělat přestávky. Před několika lety takto hasiči v pardubické nemocnici pomalým řezáním pomáhali ženě 45 minut.

Pražští hasiči v polovině loňského srpna absolvovali podobný zásah, ale ne s prstem. Museli odstranit kovový kroužek z kořene penisu muži ve vinohradské nemocnici. Zásah proto označili za kuriozitu v kategorii těchto výjezdů.

Autor: