ANO se v Olomouci dohodlo s ODS, lidovci a hnutím spOLečně, získá primátora

  9:10,  aktualizováno  9:19
Vítězné hnutí ANO se v Olomouci ve středu pozdě večer dohodlo na radniční koalici s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně, které letos v březnu založil ředitel exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Primátorem má být lídr ANO Miroslav Žbánek.

Lídr olomoucké kandidátky ANO Miroslav Žbánek, které v komunálních volbách zvítězilo když získalo 26,7 procenta hlasů a 14 mandátů ze 45. Podle dohody o povolební spolupráci s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně bude zastávat post primátora. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Jednání mělo dnes tak hladký průběh, že jsme doladili poslední témata, prodiskutovali jsme, zda před námi neleží nějaká zásadní překážka, a dohodli jsme se, že jsme schopni a připraveni podepsat dohodu o povolební spolupráci,“ uvedl ve středu po deváté hodině večer pro MF DNES Žbánek.

„Uzavřeli jsme dohodu o povolební spolupráci, není to ještě koaliční smlouva,“ upozorňuje nicméně dosavadní náměstek primátora Martin Major z ODS.

Nejdiskutovanějším bodem mezi hnutím ANO a ODS byla podle Žbánka dlouhodobá investiční politika města. Nakonec našli kompromis.

„Rádi bychom začali již ve čtvrtek odpoledne pracovat na koaliční smlouvě,“ doplnil. Během dneška a zítřka budou strany také ladit obsazení v orgánech města.

Hnutí ANO slevilo z původního požadavku na většinu v radě. „My budeme mít pět zástupců, ODS tři, KDU-ČSL dva a spOLečně jednoho,“ uvedl Žbánek.

Hnutí ANO vyhrálo volby v Olomouci se ziskem 14 mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Na druhém místě skončilo hnutí ProOlomouc s šesti zastupiteli, stejný počet mají třetí Piráti a Starostové. Obě strany jednaly s hnutím ANO v rámci takzvaného dvojbloku. Nakonec ale skončí v opozici.

Výsledky voleb v Olomouci najdete zde

Čtvrtá ODS bude mít v zastupitelstvu pět mandátů. Čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je hnutí spOLečně se třemi mandáty. „Pro nás vstup do koalice znamená šance realizovat náš program. Je to šance ukázat, jak si přejeme, aby Olomouc fungovala,“ uvedl lídr spOLečně Stanislav Flek.

Sedmou příčku ve volbách obsadila koalice SPD a SPOZ rovněž se třemi zastupiteli. Na osmém místě skončila KSČM se dvěma mandáty. Devátá ČSSD dosavadního primátora a ministra kultury Antonína Staňka bude mít dva zastupitele.