Knihovna v Polabinách slaví 20 let, je z ní moderní informační centrum

  8:16
Moderní budova univerzitní knihovny v pardubických Polabinách slouží už 20 let. Za tuto dobu se z ní stalo významné a moderní informační centrum, které zdaleka neslouží jen studentům a učitelům.

Univerzitní knihovna poskytuje knihovnické a informační služby více než osmi a půl tisícům uživatelů | foto: Jaroslav Hubený

„Pro mě je to zlatý důl. Univerzitní knihovna je velmi dobrá, má knížky, které jsem nemohl nikde jinde sehnat. Nejsem student, ale laik a málokde se najde šance najít takové knihy, jako tady,“ řekl například Cyril Dvořák, profesionální pivovarník. Knihovna sídlí v moderním objektu ve studentském areálu v Polabinách, který byl v době otevření první vysokoškolskou knihovnou postavenou v České republice po roce 1989.

„Za dvacet let se z univerzitní knihovny stalo moderní informační centrum, které nejen studentům a akademikům nabízí nepřeberné množství tištěných i elektronických zdrojů. Denně ji navštíví průměrně 222 uživatelů, uskuteční se 211 výpůjček a do knihovního fondu přibude 20 knih,“ uvedla mluvčí pardubické univerzity Valerie Wágnerová.

Ještě na náměstí Čs. legií v polovině devadesátých let knihovna sloužila necelé tisícovce učitelů a studentů tehdejší pardubické vysoké školy. Dnes poskytuje knihovnicko-informační služby v širokém spektru více než osmi a půl tisícům uživatelů nejen z řad akademické obce Univerzity Pardubice, ale i studentům a pedagogům jiných škol i laické veřejnosti.

Knihovníkům se v posledních letech dařilo rychle rozvíjet zpřístupňování elektronických informačních zdrojů.

„Kromě zásadních vědeckých databází, jako jsou Web of Science, Scopus, SciFinder nebo Reaxys, má akademická obec Univerzity Pardubice dostupné archivy i aktuální ročníky vědeckých periodik, elektronická referenční díla, encyklopedie a odborné knihy nejvýznamnějších světových vydavatelství,“ řekla dlouholetá vedoucí knihovny Iva Prochásková.

Digitální knihovna, sloužící nejprve jen pro zpřístupňování a archivaci závěrečných vysokoškolských prací, je již druhý rok propojena se systémem osobní bibliografické databáze, a poskytuje tak přehled i o publikační činnosti ve vědeckých časopisech a sbornících, včetně přístupu do plných textů.

Vyhledávání pomocí Primo

Jako první vysokoškolská knihovna v republice začala před několika lety využívat vyhledávací službu Primo. V ní se také soustředí důležité elektronické informační zdroje oborů chemie, biochemie, chemické či materiálové inženýrství.

Ale služby této instituce si pochvalují i studenti humanitních oborů.

„Tato knihovna je určitě na dobré úrovni, co se týče zdrojů a jejich dostupnosti je velmi rozsáhlá, nemohu si stěžovat. Co potřebuji, tady vždycky najdu, mohu ji všem doporučit,“ řekl například Jakub Čech, student třetího ročníku Fakulty filozofické, obor religionistika.

Knihovníci se v takto vybavené knihovně stávají pro návštěvníky důležitými odborníky při získávání potřebných informačních pramenů pro studium, výuku i výzkum. Umí poradit s problematikou správného citování, s publikováním v otevřených časopisech, s nalezením citačních ohlasů na publikované práce nebo s ukládáním bibliografických záznamů a plných textů publikovaných prací do osobní bibliografické databáze.

Zájemci o historii dvou desítek let užívání moderní budovy univerzitní knihovny v univerzitním kampusu v Pardubicích mohou získat bližší informace na výstavě v interiéru knihovny.