Jak bude po opravě vypadat knihovna v Táboře? Rozhodnou i čtenáři

  9:04
V Táboře připravují velkou rekonstrukci městské knihovny, která by měla stát odhadem 50 milionů korun. Návštěvníkům má nově sloužit i půda a dočkají se také výtahu. Plán proměny představí architekt veřejnosti v lednu.

Táborskou knihovnu čeká rekonstrukce. O podobě rozhodnou i čtenáři. | foto: David Peltán, MAFRA

Přestavba městské knihovny v Jiráskově ulici má zvýšit komfort čtenářů. Studie včetně vizualizací stavebních úprav už je hotová, jejím autorem je architektonické studio ASKA. Zájemci z řad veřejnosti si ji mohou prohlédnout a také k ní posílat připomínky.

„Chceme primárně navýšit prostory pro takzvané pobytové služby. Přejeme si, aby návštěvníci našli jak klidová místa, tak části pro odpočinek a posezení s přáteli. Nyní nám například chybí samostatná klubovna nebo učebna či malý sál, který by byl nezávislý na otevírací době,“ informovala ředitelka Městské knihovny Tábor Eva Měřínská.

Je jasné, že budovu nelze v zástavbě nijak výrazně rozšiřovat, proto chtějí autoři studie využít jako nový prostor půdu. Přibýt má také výtah, který v objektu návštěvníkům dlouhodobě chybí.

„První cenové odhady rekonstrukce jsou kolem padesáti milionů korun. Nyní chceme připravit projekt do takové fáze, abychom se následně mohli pokusit získat na opravu dotaci z nějakého grantového programu,“ naznačil postup starosta Tábora Štěpán Pavlík (Tábor 2020).

Upozornil, že vedení města má tuto akci jako jednu z koaličních priorit. Pokud se podaří získat peníze, mohla by přestavba začít v roce 2020.

Setkání s architektem

To, že je hotová studie, neznamená, že by do budoucí podoby ještě nemohla zasáhnout veřejnost. Naopak, projekt mohou zájemci připomínkovat. K vidění je nejen přímo v přízemí knihovny v takzvaném A-klubu na nástěnce, ale ke stažení je i na webových stránkách organizace.

Podněty lze napsat na e-mail knihovna@mkta.cz nebo je možné vyplnit dotazník na webu, případně lze zaznamenat připomínku přímo v knihovně na vyhrazeném místě. Navíc se v úterý 22. ledna uskuteční setkání s architektem studie Janem Stachem, ředitelkou Evou Měřínskou a zástupci rady města. Akce začne v 18 hodin v knihovně.

Rekonstrukce má tři hlavní cíle. Prvním je stoprocentní bezbariérovost, druhým prostupnost budovy pro návštěvníky, což má mimo jiné znamenat veřejné prostory s centrálním výpůjčním pultem, a třetím celkové zlepšení členitosti interiéru.

Omezující je okolní zástavba, z toho důvodu není možné přistavět na budovu, která bývala kinem, více pater. Ředitelka také upozornila, že se uvnitř potýkají s nedostatkem místa pro knihovnice a zároveň potřebují dostatek prostoru pro zpracovávání knihovního fondu, přípravu a pořádání nejrůznějších vzdělávacích a kulturních programů.

Inspiraci pro proměnu hledala ředitelka a knihovnice také v okolí, třeba v Soběslavi či Sezimově Ústí, ale také v Třinci, Děčíně nebo Liberci. A už v minulosti pomáhali také samotní čtenáři, kteří psali svá přání a představy v průzkumu v roce 2015 a v krátkém dotazníku loni v červnu. Celkem má táborská knihovna zaevidovaných 7,5 tisíce čtenářů.

V Českých Budějovicích začnou už letos

Ještě dříve, než se pustí do přestavby v Táboře, by měla začít rozsáhlá stamilionová rekonstrukce Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích na Lidické třídě, která patří Jihočeskému kraji.

„Vše už by mělo být vyřešené, takže bychom měli v roce 2019 zahájit stavbu,“ zmínila hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Po proměně se čtenářům volně zpřístupní 130 tisíc svazků knih a periodik. Stávající budovu, původně sloužící jako muzeum dělnického revolučního hnutí, přestaví vybraná firma podle návrhu ateliéru Kuba & Pilař architekti. Přibude úplně nová prosklená část, bude vzdušná a zároveň se bude jakoby vznášet těsně nad zemí, a to díky pilotám, na kterých bude stát.

Autor: