Na vrchu Kamenici legendární Karafiátovy Broučky probouzejí i uspávají

  9:32
Devadesát let po smrti má spisovatel a reformovaný kněz Jan Karafiát v rodném regionu řadu příznivců. Ti se scházejí na vrchu Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku. V remízku na kopci je pomníček z polního kamení s provizorní pamětní deskou zahrnující jména všech postav ze slavných Broučků.

„Rostoucí obliba Kamenice dělá z tohoto vrchu jakési kultovní místo Vysočiny,“ míní jeden z příznivců Milan Peňáz. Pochází z Chudobína, který zatopila Vírská přehrada, ale i jako Brňan má k rodnému kraji stále vřelý vztah.

Byl také u založení spolku, jehož název se ani nepokoušejte zapamatovat: První evropský neregistrovaný nevládní nezávislý dobrovolný vzájemně prospěšný občanský kruh přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně.

Právě této partě přátel vadilo, že Karafiátovi Broučci nemají na rozdíl od jejich autora, který pochází z Jimramova a na rodném domě jej připomíná pamětní deska, žádnou trvalou připomínku.

Památník chtějí vylepšit, měla by k němu vést také značka

U zrodu památníku stál před dvanácti lety hlavně ornitolog a obdivovatel Vysočiny Karel Hudec, který před dvěma roky zemřel. „Chtěli bychom teď památník malinko spravit a vylepšit, aby měl trvalý charakter,“ říká další z příznivců Miloš Sedler z Dalečína. „Hudec vybral pro pomníček nejlepší místo v okolí Jimramova,“ má jasno a ukazuje svojí turistickou holí po okolí.

Opravdu, je to kouzelné místo. Lesy se tu střídají s loukami, poli a remízky, je odtud nádherný rozhled do okolí. Kdo má štěstí, zaslechne třeba krkavce. Vidět je Buchtův kopec, Prosička nebo třeba rozhledny Horní les a Karasín.

Ale dohlédnout lze i mnohem dál. V blízkosti pomníčku vyrostly během let turistické přístřešky a vyhlídkový panel s označenými místy, kam oko dohlédne.

Na Kamenici chodívají také děti z věcovské základní školy, které chodí broučky na jaře probouzet a na podzim uspávat, konává se tu i svatojánská pouť.

Od úmrtí Jana Karafiáta uplynulo letos v lednu devadesát let. K sepsání Broučků jej prý inspirovalo pozorování rojů světélkujících svatojánských broučků neboli světlušek.

„Poslední řádky svého nesmrtelného díla dopsal v roce 1874 zřejmě v Jimramově, existuje však i názor, že k dokončení Broučků došlo až během Karafiátova pobytu v Hrubé Lhotě na Valašsku,“ připomíná Milan Peňáz.

Na Kamenici se zájemci dostanou nejlépe od Koníkova a Pasek. Z parkoviště trvá cesta asi čtvrt hodiny. Odbočka z lesní komunikace, na kterou je zákaz vjezdu, je značená.

Na samotný kopec však nevede turistická značka (poblíž prochází žlutá - pozn. red.). „Rádi bychom dosáhli také toho, aby tam značka vedla,“ poznamenal Miloš Sedler.

Vrch Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku, kde mají neoficiální památník Broučci spisovatele Jana Karafiáta.

Vrch Kamenice nad Roženeckými Pasekami na Žďársku, kde mají neoficiální památník Broučci spisovatele Jana Karafiáta.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: