Kultovní klub Batyskaf končí, kultura ale v bývalém výměníku zůstane

  8:42
Kulturní centrum Batyskaf ve Žďáře nad Sázavou ukončí na Václava svoji činnost. Svérázný klub, který vznikl z výměníkové stanice poblíž náměstí, fungoval bezmála 17 let. Skupina lidí, která ho zakládala, má na jeho provoz čím dál méně času. Majitel objektu chce, aby i nadále prostory sloužily kultuře.

Během sedmnácti let se ve žďárském klubu Batyskaf vystřídaly tisíce muzikantů. Mezi nimi byl v říjnu 2016 i slavný trumpetista Laco Déczi se svou kapelou Celula New York. | foto: Leoš Klement

Provozovatelé Batyskafu už o chystaném ukončení provozu informovali na svém Facebooku a webu.

„Batyskaf po 16 letech a 10 měsících končí,“ potvrdil MF DNES Aleš Kostečka, šéf spolku Ertemple a Hmla, který klub provozuje.

„Je to přirozený krok. U vzniku stálo v roce 2002 osm lidí. Holt jsme trochu zestárli, propadli rodičovským ‚radostem‘, na klub už nemáme tolik času a co si budeme namlouvat, taky už tolik nevydržíme,“ vysvětluje Kostečka s tím, že někteří zakladatelé už se na chodu klubu aktivně nepodílejí.

Místo podle něj potřebuje nový impulz, který by měl přijít s novým provozovatelem. Kdo jím bude, zatím není jasné. Objekt patří teplárenské firmě Satt, ve které drží většinu akcií město.

„Zkoušeli jsme sami hledat někoho, kdo by to převzal, ale neúspěšně. Teď je to na Sattu,“ řekl Kostečka.

Jihlava přišla o Soul, v říjnu otevře Moment

Žďárský klub Batyskaf není jediný, který letos na Vysočině skončil. Po devíti letech majitelé v dubnu zavřeli také zavedený Soul Music Club v Jihlavě.

„Důvodů, proč jsme skončili, bylo více. Začínali jsme před devíti lety a člověk se za tu dobu změní. Máme rodiny. Já jsem matka dvou malých dětí a kombinovat to s hudebním klubem bylo velmi komplikované. Navíc je dnes velmi těžké se v této branži udržet bez podpory a dotací,“ říká bývalá spolumajitelka klubu Andrea Prášková.

O hudební klub by ale Jihlava neměla přijít. V říjnu by se v prostorách Soulu měl otevřít nový. Jmenovat by se měl Moment Music Club.

Majitel už jedná se zájemci o pronájem. „Je jich více. Rád bych, aby byl objekt využit ve stejném duchu a byl zachovaný jeho ráz,“ vyjádřil se ředitel Sattu Petr Scheib.

Jak dlouhá bude pauza mezi ukončením činnosti Batyskafu a nástupem nového nájemce, zatím není jasné. „Ale během měsíce by mohlo být o novém nájemci rozhodnuto,“ dodal ředitel.

Vznik Batyskafu výrazně ovlivnil ve městě (nejen) kulturní scénu. Klub zahájil svoji činnost 1. listopadu 2002.

„Na poslední chvíli jsme tehdy dodělávali spoustu věcí, aby byly na první koncert připravené,“ vzpomínal na hektické začátky při desátém výročí jeden ze zakladatelů Zdeněk Navrátil.

Právě Navrátil se stal před časem aktivistou a před pěti lety dost překvapivě uspěl v komunálních volbách coby lídr nového hnutí Žďár - Živé město. Nakonec se stal starostou, od loňského roku je radním. Kvůli možnému střetu zájmu při rozhodování o dotacích na kulturu pak byl pouze řadovým členem spolku Erteple a Hmla.

Symbolický konec. Zahrají kapely, které klub otvíraly

Batyskaf se stal během let fenoménem, Aleš Kostečka napočítal více než tisíc koncertů a stovky dalších akcí - v klubu se konaly také přednášky, výstavy, chytré kvízy a dokonce i evangelické bohoslužby. „Vznikla zde široká komunita lidí, kteří celá ta léta s klubem žijí,“ vyzdvihl.

Díky klubu také vznikly nové kapely, majáles a festival Pod Zelenou horou. Ten však bude pokračovat dál.

„Klub už v poslední době festivalu jen poskytoval technickou podporu, jinak je to samostatná jednotka,“ vysvětluje Kostečka. „A navíc spolek Erteple a Hmla by rád pokračoval v pořádání akcí, řekněme, že bychom za rok udělali pět koncertů,“ prozradil.

Konec Batyskafu bude 28. září víc než symbolický. „Klub budou zavírat stejné kapely, které jej otvíraly,“ připomněl šéf ždárského klubu vystoupení brněnských kapel Radium. nfo a The Muxx.

Autor: