Infekční oddělení se plní pacienty se záněty mozku

  17:12
Lékaři upozorňují, že letos rychle přibývá případů klíšťové encefalitidy. Hygienici navíc mají podezření, že se na Třinecku objevilo další ohnisko nebezpečné nákazy klíšťat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Netušil, že se mu na tělo přisálo klíště. Muži středního věku, dosud zcela zdravému, během několika hodin ochrnula pravá noha.

„Hybnost v koleni a nártu se nyní pozvolna zlepšuje, chybí ale v oblasti kyčle. Na našem oddělení mu byla prokázána klíšťová meningitida,“ řekl Petr Kümpel, primář infekčního oddělení ve Slezské nemocnici v Opavě.

Dodal, že právě o prázdninách jsou nároky na personál oddělení nejvyšší. Pečují totiž o mnoho pacientů. Minulý týden leželi na jednotce intenzivní péče infekčního oddělení dva pacienti s klíšťovou meningoencefalitidou a jeden pacient s neuroboreliózou. Další čtyři lidé se na oddělení doléčují s klíšťovou encefalitidou (zánět mozku – pozn. red.) a zdravotníci se ambulantně starají o další lidi postižené boreliózou.

Nakažená klíšťata jsou na Opavsku, Krnovsku i Třinecku

„Zatímco loni jsme hospitalizovali 25 pacientů s klíšťovou encefalitidou, tak letos máme už 18 pozitivních pacientů. Lze tedy předpokládat, že letošek bude stran klíšťové encefalitidy horší,“ nastínil primář. Právě na Opavsku žije nejvíce klíšťat nakažených encefalitidou, dalšími rizikovými oblastmi jsou Krnovsko a nově zřejmě i Třinecko, oblast okolo Bystřice a Nýdku.

„Letos jsme tam zaznamenali čtyři případy onemocnění klíšťovou encefalitidou, přičemž postižení lidé uvedli, že se v jiných lokalitách nepohybovali,“ vysvětlil mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

Upozornil však, že se zatím nepodařilo prokázat vyšší promořenost klíšťové populace nákazou vědeckou metodou sběru klíšťat s následným rozborem. Pokud jsou encefalitidou postižená tři procenta posbíraných klíšťat, hodnotí se to jako infekční oblast. U boreliózy se hranice ohniska nákazy pohybuje okolo dvaceti až třiceti procent nakažených klíšťat.

Pomůže pouze očkování

Co klíště přenáší

  • Klíšťová encefalitida – zánětlivé onemocnění mozku, které se zpočátku projevuje bolestmi hlavy, horečkou, únavou, mnohdy i ztuhlostí šíje. Může skončit vážnými zdravotními následky, případně až smrtí.
  • Lymská borelióza – zpočátku únava, bolest hlavy a horečky, charakteristická je (ne však vždy) i kruhovitá vyrážka na kůži. Onemocnění v prvopočátku dobře léčitelné antibiotiky.

Primáře Kümpela mrzí, že se dosud nepodařilo počet lidí nakažených velmi nebezpečnou encefalitidou snížit. „Svědčí to totiž o stále nízké informovanosti obyvatel o závažnosti a četnosti této nemoci,“ povzdychl si. Zatímco borelióza je většinou velmi dobře léčitelná antibiotiky, proti encefalitidě pomůže pouze jediné – očkování.

Pokud se tak nestane a člověk se zánětem mozku nakazí, hrozí dramatické následky. „V každém roce je bohužel postiženo několik pacientů těžkým průběhem s často trvalými následky – ochrnutím, výpadky paměti či postižením smyslových orgánů,“ vypočítal opavský primář.

Upozornil, že virus dlouhodobě cirkuluje mezi zvířaty, zejména mezi hlodavci, klíště je jen přenašečem. „Málo se ví, že je možný přenos viru nedostatečně tepelně upraveným mlékem, a to i ovčím a kozím.“ Proti encefalitidě se lidé mohou nechat očkovat i nyní, poradí jim jak obvodní lékaři, tak i speciální očkovací centra.

Autor: