V Karlovarském kraji prudce přibývá lidí nakažených klíšťaty

  9:08
Oproti minulému roku v kraji dvojnásobně přibylo lidí, kteří onemocněli klíšťovou encefalitidou a boreliózou. Na vině je teplá zima a podceňování hrozících potíží.

Jelikož má podobné počasí vydržet, tak se dá očekávat, že čísla hygieniků za tento rok ještě porostou. Za letošní rok už zdravotníci zaregistrovali prozatím třináct případů klíšťové encefalitidy, což je dvakrát víc než v minulém roce.

Stejný nárůst je znát i u lymské boreliózy, kdy se jich v kraji zatím prokázalo 75. Klíšťata mají specifické nároky na prostředí.

„Vadí jim extrémně vysoké teploty a podmáčený terén. Letošní sezona, až na pár výjimečně horkých a deštivých týdnů, byla pro klíšťata ideální,“ potvrdila podmínky pro přežití parazitů Martina Prokopová, ředitelka odboru protiepidemického Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje.

Teplé zimy přinášejí potíže

A do budoucna má být ještě hůř. To si alespoň myslí pozorovatel a znalec počasí Rudolf Kovařík, který spolupracuje s organizacemi na sledování počtu parazitů.

„Počty opravdu stoupají. Problém je ten, že klíště nemá přirozeného predátora. Navíc poslední dvě zimy byly mimořádně teplé,“ vysvětlil Kovařík. Jak dodal, aktivita klíšťat ustává, pokud teploty klesnou pod tři stupně Celsia.

Počty nemocných

v Karlovarském kraji

Klíšťová encefalitida
rok 2016* 13
rok 2015* 6
rok 2014 12
rok 2013 13
rok 2012 10

Lymská borelióza
rok 2016* 75
rok 2015* 36
rok 2014 108
rok 2013 189
rok 2012 147

Poznámka: * údaje jsou k 37. týdnu

„To ale nenastane rychle. Lidé by se měli mít na pozoru až do října,“ přidal radu. Pozorovatel počasí si navíc všiml dalšího vývoje. „Dříve s nimi nebyl problém, pokud se někdo pohyboval od 600 metrů nadmořské výšky výše. Nyní ale máme případy, kdy působí i v tisíci metrech. A tento nárůst trval jen několik let,“ upozornil případné turisty, kteří si myslí, že jsou ve větších výškách v bezpečí.

Klíšťová encefalitida je virové zánětlivé onemocnění mozku, které začíná chřipkovými příznaky. Po vyléčení potíží se sice člověku uleví, ale po několika dnech virus napadne mozek a mozkové obaly.

V případě lymské boreliózy je původcem nemoci bakterie. Nejprve se objeví černá skvrna s bílým středem v místě, kde se předtím přisálo klíště. Poté se přidá únava, malátnost či zvracení. Další stádia mohou navíc způsobit záněty kloubů nebo i ochrnutí.

Lékaři upozorňují, že každý rok po onemocnění encefalitidou skončí některý pacient s vážnými následky. „Jsou to lidské tragédie. Do té doby zcela zdravý člověk, často i živitel rodiny, ochrne,“ smutně konstatovala lékařka Infekční kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Věra Štruncová.

Proti klíšťové encefalitidě přitom existuje očkování. Zájem o něj je ale velmi malý. „Tato nemoc si nevybírá. Náctiletí, lidé středního věku, ale i senioři jsou ohroženi,“ varovala lékařka Zdravotního ústavu Daniela Fránová.

Nebezpečí v Krušných horách

Ta doporučuje očkování alespoň lidem žijícím v oblastech s vysokým výskytem klíšťat, jako jsou například Krušné hory.

„V letošním roce bylo nejvíce případů klíšťové encefalitidy hlášeno z okresu Karlovy Vary a to šest, a nejméně z okresu Sokolov, dva. Je však nutné podotknout, že čtyři případy z třinácti byly importovány, z toho tři z jiných krajů a jeden případ z Chorvatska. U lymské boreliózy v letošním roce evidujeme nejvíce případů z okresu Sokolov - třicet šest - a nejméně z okresu Cheb - 17 -,“ přiblížila Prokopová.

Odborníci radí, aby se lidé po pobytu v přírodě několikrát zkontrolovali a ještě osprchovali. Čím dříve se klíště odstraní, tím je riziko přenosu menší. U klíšťové encefalitidy se doba nutná k nakažení pohybuje do šesti hodin, u boreliózy až dvanáct.

„Rájem pro klíšťata je trávník delší tří centimetrů. Průběžné sekání trávy je také dobrou prevencí. Důležité je myslet i na zvířecí mazlíčky. Ti se mohou stát přenašeči,“ osvětlil Kovařík.

Pokud člověk narazí na klíště, měl by místo dezinfikovat a poté pinzetou nebo jinou pomůckou parazita šetrně odstranit vyvikláním.

Autor: