Ústavní soud rozhodl. Aktivisté musí opustit budovu Kliniky v Praze

  12:58
Senát Ústavního soudu odmítl stížnost aktivistů proti vyklizení Autonomního centra Klinika v Praze na Žižkově. Podle soudu nelze tolerovat okupaci cizích objektů ani v případě, že je zrovna nikdo nevyužívá. Rozsudek je pravomocný.

O půlnoci vypršela aktivistům smlouva, podle které mohli centrum Klinika obývat legálně. Přesto v objektu setrvali. Úředníci jim dali čas do dvou hodin odpoledne, do té doby mají odejít. (3. března 2016) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ústavní soud (ÚS) tak potvrdil rozsudek Nejvyššího soudu , který zamítl dovolání proti verdiktu o vyklizení Kliniky. Dovolání podala za kolektiv kliniky Tereza Virtová a podle pražských soudů musí aktivisté objekt vyklidit a uvolnit novému majiteli, tedy Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Podle Ústavního soudu není požadavek na vyklizení kliniky proti dobrým mravům ani proti základním právům a svobodám. „Nelze tolerovat okupaci cizích objektů bez právního důvodu jen proto, že jsou momentálně nevyužívány,“ vyjádřila se tisková mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková s tím, že pokud by se měl zlegalizovat takzvaný squatting, byla by potřeba změna legislativy.

ÚS také zmínil, že stěžovatelka Tereza Virtová věděla, že smlouva o využívání kliniky je dočasná a majitel objektu ji nemusí prodloužit kvůli tomu, že objekt bude sám užívat. „Je rovněž pravděpodobné, že počátku užívání kliniky bude předcházet potřebná rekonstrukce objektu, kterou nelze provest, je-li v budově činné stěžovatelčino autonomní centrum,“ dodala Sedláčková.

Opuštěnou budovu obsadili aktivisté na konci roku 2014 a smlouva o výpůjče se státem už vypršela. SŽDC získala objekt od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a do objektu chce přestěhovat část svých zaměstnanců. Aktivisté se následně bránili tvrzením, že je požadavek v rozporu s dobrými mravy.

Aktivisté v budově v Jeseniově ulici pořádali přednášky, koncerty či dílny. V minulosti se stala terčem žhářů, policie však případ odložila. U soudu nebyla Klinika poprvé, letos v červnu Městský soud v Praze rozhodl, že Tereza Virtová nemusí státu platit 360 tisíc korun za to, že budovu v roce 2016 aktivisté užívali několik měsíců neoprávněně.

Video z 2. 3. 2016, od dalšího dne bylo užívání Kliniky nelegální:

Autor: