Klinické studie v náchodské nemocnici byly v pořádku, uzavřela policie

  17:36
Po víc než roce kriminalisté odložili trestní oznámení týkající se plateb za klinické studie v Oblastní nemocnici Náchod z doby bývalého vedení nemocnice. Nové představenstvo podalo trestní oznámení na neznámého pachatele na podzim 2017. Kraj předtím v srpnu vyměnil manažery kvůli propadu v hospodaření.

Ambulantní pavilon náchodské nemocnice (Ilustrační snímek). | foto: Otakar Grusser

Odvolaného Zbyňka Chotěborského tehdy nahradila předsedkyně představenstva Ivana Urešová, která zadala externí i interní audit. Pozornost vzbudily třeba nesrovnalosti ve fakturách od společnosti NovaMedica. 

Faktury se v krátkém období znásobily, špitál pozastavil jejich proplácení a prověřoval, za jaké služby je firma vlastně žádá proplatit. Tehdejší jednatelkou firmy byla přitom manželka bývalého šéfa nemocnice Michaela Chotěborská. Náchodská hospodářská kriminálka to vyšetřovala pro podezření z podvodu a porušování povinností při správě cizího majetku.

„Policie vyslechla zúčastněné osoby a zajistila a vyhodnotila velké množství písemných materiálů. Neprokázali jsme podezření ze spáchání trestných činů a věc na podzim 2018 odložili,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. 

Dosavadní ředitelka si nemyslí, že by tehdy kolem klinických studií, jejichž prostřednictvím farmaceutické firmy mohou zkoušet třeba léky na vybraném vzorku pacientů, bylo vše v pořádku. 

„Z mé strany nebylo přehnané obrátit se na policii. Za třicet let mé praxe v nemocnicích jsem se setkávala s tím, že klinické studie bývaly těžce výdělečné, zatímco tady jsem zjistila, že nákladové středisko klinické studie je ve ztrátě skoro dva miliony korun,“ říká ředitelka, jež etickou komisi po nástupu zcela zrušila.

Policisté vyšetřovali také další trestní oznámení na neznámého pachatele týkající se logistických služeb.

Nemocnice uzavřela se společností NemLog dvě údajně nevýhodné smlouvy za celkem jeden milion korun, škoda měla být podle zdravotnického holdingu nejméně 25 tisíc. Policie však případ odložila loni v prosinci.

Po vnitřním auditu ředitelka přehodnotila systém práce, odpovědnosti i odměňování vedoucích pracovníků. Při souběhu funkcí a činností u některých lidí docházelo k nadstandardnímu odměňování. Jeden z lékařů tak pobíral plat až 220 tisíc, což nebylo v nemocnicích holdingu obvyklé.

Po nástupu také ředitelka nechala na doporučení auditorů ukončit některé smlouvy na ostatní služby, například ohledně bezpečnosti práce, či revize. Nemocnice je poté vysoutěžila levněji nebo nebo je provádí vlastními silami. Loni na nich uspořila předběžně šest milionů.

Autor: