Holešov na žádost obyvatele zrušil čestné občanství Klementa Gottwalda

  12:16
Třicet let po pádu komunistického režimu odebrali zastupitelé Holešova na Kroměřížsku čestné občanství někdejšímu prezidentovi Klementu Gottwaldovi. Blížící se výročí sametové revoluce ale není hlavním důvodem. „Reagovali jsme především na žádost občana,“ řekl starosta Rudolf Seifert.

Klement Gottwald při Vítězném únoru 1948 | foto: archiv

O tom, že někdejší představitelé města čestné občanství Klementu Gottwaldovi udělili, se obecně vědělo.

„Narazil jsem na to asi před pěti lety a pravda je, že jsme to neřešili. Nicméně je neobhajitelné mít takového člověka mezi čestnými občany,“ poznamenal starosta Rudolf Seifert.

Zmíněný akt dokazuje zápis z 19. listopadu 1948, který je uvedený v památné knize Holešova, svazku třetím. Ta zahrnuje období let 1943 až 1955 a stojí v ní, že čestné občanství město uděluje Klementu Gottwaldovi „za zásluhy a pro budovatelské dílo, jež věnoval výstavbě lidově demokratické republiky“.

Fotogalerie

Slavnostně věc oznámili o tři dny později v sále Divadla 6. května.

„Tím byly důstojně uctěny (Gottwaldovy) 52. narozeniny,“ píše se v dokumentu.

Po roce 1955 následovaly další svazky památné knihy a nový se začal psát i na začátku 90. let. Ten již Gottwalda nezmiňuje.

Čestné občanství mu udělovala v roce 1948 města napříč republikou a stejně houfně pak o ně po roce 1990 přicházel. Leckde se však jeho jméno mezi držiteli vyskytovalo ještě v novém tisíciletí.

Například Valašské Meziříčí mu poctu odebralo v roce 2008, Zlín o dva roky později. Tehdejší vedení radnice se domnívalo, že čestné občanství zaniklo už 1. ledna 1990 zároveň s tím, jak se město přejmenovalo z Gottwaldova na Zlín.

Holešov není jediným městem v zemi, které s odebráním vyčkávalo. Letos v únoru Gottwalda zbavila čestného občanství Chrudim, kde zároveň stejně rozhodli i o Josifu Vissarionoviči Stalinovi. Na začátku listopadu pak jeho jméno vyškrtli ze seznamu v Krnově.

Autor: