Krumlovské kláštery jsou znovu ve ztrátě, i když lidí přišlo mnohem víc

  14:24
I letos hospodaří Kláštery Český Krumlov se ztrátou, město jim přispěje navíc skoro 1,3 milionu korun. Někteří zastupitelé volají po změnách ve vedení. Zatímco loni expozice navštívilo jen 43 tisíc lidí, letos už jich přišlo skoro 70 tisíc. Místní lidé areál chválí, že neslouží jen turistům.

Areál klášterů v Českém Krumlově. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Už teď je jasné, že do areálu letos přišlo skoro o třicet tisíc lidí víc než loni a tržby se zvýšily téměř o polovinu. Přesto i letos hospodaří komplex Klášterů Český Krumlov se ztrátou. Město tak ze svého rozpočtu musí přispět navíc skoro 1,3 milionu korun do rozpočtu městského divadla, které areál spravuje.

Zastupitelé na svém posledním jednání navýšení rozpočtu schválili. Stejně jako loni se ale jednání neobešlo bez diskuse o budoucnosti areálu a změnách, které by mohly vést k vyrovnanějšímu hospodaření.

Asi největším kritikem současného stavu je opoziční zastupitel Vojtěch Němec (Pro 2016). Podle něj jsou kláštery v krizi a situaci je nutné urychleně řešit.

„Za mě by měl vzniknout krizový management, který by nahradil současné vedení. Ve městě je řada třeba sportovních organizací, které dosahují vynikajících výsledků, a tyhle peníze by jim také pomohly. Nejsem nepřítel klášterů jako takových, ale jejich nekompetentního managementu,“ vysvětloval při jednání Němec. Navrhl ponechat z klášterů otevřeno jen to, co je nutné kvůli dotaci, prostory temperovat a snížit výdaje.

V listopadu padl rekord v denní návštěvnosti, přišlo 1 770 lidí

I další zastupitelé souhlasili, že přes značné zlepšení návštěvnosti a zvýšení výnosů v letošním roce je nutné ztrátu dál snižovat. „Právě výnosy nesplnily předpoklad, jejich kalkulaci jsem měl na starost já sám. Jinak si ale myslím, že situace se oproti loňsku stabilizovala,“ zhodnotil zastupitel a zároveň ředitel městského divadla Jan Vozábal (ODS).

Většina zastupitelů ale výkon managementu ocenila s tím, že městské divadlo před dvěma lety začínalo se správou tak rozsáhlého areálu bez předchozích zkušeností. „Bylo to velké riziko a vstup na neznámou půdu. Ztrátu bychom neměli tolerovat, ale nedokážu si představit, že bychom teď razantně měnili management, to by nás mohlo dostat do mnohem větších problémů,“ varoval Bohumil Florián (SN-MPV).

Proti loňskému roku snížilo ministerstvo pro místní rozvoj plán počtu lidí, kteří by si měli expozice klášterů prohlédnout, aby byly splněny podmínky dotace, ze 70 tisíc na 40 tisíc. Ale letos počet lidí, kteří do areálu přišli, atakuje hranici 70 tisíc. Proti prvnímu roku ostrého provozu je to téměř dvojnásobek.

„V sobotu 18. listopadu jsme navíc zaznamenali návštěvnický rekord, kdy za jediný den přišlo 1 770 lidí. Velká část z toho jsou obyvatelé města,“ připomněl Vozábal.

A právě mezi místními nacházejí kláštery, které jsou otevřené 363 dní v roce, a jejich program, velké zastání. V turisty tak hojně navštěvovaném městě je totiž právě areál v centru vnímaný jako místo, kde se nemyslí jen na potřeby turistů, ale také na vyžití místních obyvatel.

K oblíbeným atrakcím patří například dílny, ve kterých si celé rodiny mohou vyzkoušet práci řemeslníků, ale také kurzy, semináře či workshopy, které za poslední rok navštívily přes tři tisíce lidí.

„Mám tři děti a jsem moc ráda, že ve městě takovou instituci máme. Opakovaně se do klášterů vracíme, expozice se mění a vždycky si odtud odnášíme nové poznatky. Uráží mě, když se vzdělávání přepočítává stále jen na peníze, podle mého názoru se taková investice musí vždycky vrátit,“ řekla Irena Vacková, který bydlí poblíž Českého Krumlova.

Na příští rok městské divadlo počítalo s dotací ve výši 7,8 milionu korun, kterou ale rada města navrhuje snížit na sedm milionů.