Lídr komunistů označil vedení města za vítače fašistů, po výstavě o odsunu

  11:04
Vedení Klášterce nad Ohří podalo trestní oznámení na lídra komunistické kandidátky Jaroslava Kohouta. Politikům se nelíbí, že označil odsunuté německé obyvatelstvo za fašisty a vedení města za jejich vítače.

(ilustrační snímek) | foto: archiv

„Ještě ani po válce při odsunu se jim nechtělo. A dnes jim děláme výstavy a div nevracíme domy. A věřte nebo ne, ale i tyto podzimní volby mají velký vliv. Nebo chceme mít v Klášterci ve vedení města dál vítače fašistů?“ napsal 18. září večer bývalý městský tajemník Kohout na svém facebookovém profilu.

Komentář připojil ke sdílené fotografii ze stránky Mobilisace 1938 zobrazující členy polovojenské organizace Sudetoněmecký Freikorps. Nyní již jeho post z Facebooku zmizel.

Radnice v čele se starostou Štefanem Drozdem (Strana soukromníků ČR) a místostarostou Josefem Suchým (ODS) si výrok spojila s výstavou Lidé–osudy–vzpomínky, kterou připravila městská galerie Kryt. 

Výstava se soustředí na odsun sudetských Němců, jejím základem jsou výpovědi jak německých, tak českých pamětníků a mapuje přesuny obyvatelstva v letech 1938–1945 na Klášterecku. V klášterecké galerii byla v červnu a nyní je v Drážďanech.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Výrok Jaroslava Kohouta město poškozuje, proto jsme na něj podali trestní oznámení za hrubou pomluvu. Dlouhodobě spolupracujeme s německými partnery a tvrzení, že ve vedení města jsou vítači fašistů, může vést k ukončení spolupráce a narušit přeshraniční vztahy,“ uvedl Drozd.

Kromě členství v Euroregionu Krušnohoří město spolupracuje se svou partnerskou obcí Grossrückerswalde, se spolkem vysídlených Němců a nově také s ministerstvem vnitra Svobodného státu Sasko.

Kohout spojení výroku s výstavou odmítá. Podle něj šlo o obecné politické heslo v předvolební kampani. 

„Příspěvek zveřejněný na mém soukromém profilu v uzavřené skupině nesměřoval na zmiňovanou výstavu. Komentoval jsem činnost odsunutých Němců, kteří byli v roce 1938 teroristy a byli vyzbrojováni,“ tvrdil.

Na trestní oznámení reagoval podáním dalšího trestního oznámení na starostu a místostarostu. „Neexistuje nic, co by nasvědčovalo tomu, že bych narušoval přeshraniční spolupráci. Starosta a místostarosta se dopouštějí trestného činu šíření poplašné zprávy,“ zdůvodnil Kohout.

Autor: