Pokud Klášterec nesežene partnera pro své lázně, mohl by přijít o povolení

  15:58
Klášterec nad Ohří hledá strategického partnera, který by provozoval lázeňský areál Evženie. Hlavním cílem je, aby nabízel nepřetržitě i léčebné procedury a získal tak status lázeňského místa. Pokud se to nepodaří do příštího roku, Klášterec by mohl přijít o povolení využívat léčebné prameny.

Město Klášterec nad Ohří hledá strategického partnera, který by provozoval lázeňský areál Evženie. | foto: Karel KopáčMF DNES

„Ačkoliv zde máme tři léčebné prameny, nejsme lázněmi jako takovými s nabídkou dlouhodobých zdravotních pobytů, ale spíše wellness centrem,“ uvedl starosta Štěpán Drozd.

Areál lázní se rozkládá na ploše více než 70 tisíc metrů čtverečních. Zahrnuje několik staveb z konce 19. století včetně lázeňského domu, infrastrukturu, krytou kolonádu, přilehlý park a léčebné prameny. Od roku 2012 ho má od města v pronájmu soukromá společnost.

To, že město nemá oficiální status lázeňského místa, znamená, že zdravotní pojišťovny tam neposílají své klienty na dlouhodobé ozdravné pobyty. Ti si tak pobyt hradí sami. Klášterec totiž neposkytuje takzvanou lázeňskou léčebně rehabilitační péči.

Navíc se může stát, že ministerstvo zdravotnictví odebere Klášterci nad Ohří povolení spravovat tři léčebné prameny, jejichž voda pomáhá při zažívacích potížích, zánětu močových cest, při léčbě chronických onemocnění a dalších problémech. U diabetiků působí příznivě na regulaci cukrů a tuků v krvi.

Lázně v Klášterci nad Ohří

  • Historie lázní se začala psát v roce 1883, kdy byl objeven první ze tří pramenů – Evženie.
  • O pár let později byl objeven druhý pramen (Městský) a město se stalo lázeňským letoviskem.
  • Od padesátých let minulého století celý areál začal chátrat.
  • Na počátku 90. let se městu podařilo obnovit Městský pramen.
  • Při zemních pracích bylo v roce 1990 objeveno třetí vřídlo, které dostalo jméno Klášterecký pramen.
  • V roce 2000 si nechalo město vypracovat záměr pro budoucí využití lázeňské zóny.
  • Investice vyšla na více než sto milionů korun, které z velké části pokryly státní a evropské dotace.
  • Počítalo se s výstavbou i několika hotelů, k tomu ale nikdy nedošlo.
  • Hlavním cílem bylo také získat status lázeňského místa, to se ale dosud nepodařilo.

    Stávající povolení je platné do poloviny roku 2020. Tomu chce město zabránit. A pomoci má právě nový silnější partner.

    Lázně potřebují více lůžek

    „Naší prioritou je rozvoj lázeňství, revitalizace celého areálu a dostavba ubytovacích kapacit. Stávajících zhruba 40 lůžek je nedostatečných, ideálních by bylo alespoň 120,“ sdělil Drozd s tím, že s rozvojem lázeňství by se město stalo více turisticky atraktivní.

    Město proto připravilo a rozeslalo desítkám subjektů průzkum trhu pro vyhledávání strategického partnera.

    „Cílem dokumentu je získat zpětnou vazbu od potencionálních investorů, provozovatelů ubytovacích lázeňských zařízení, bank a dalších subjektů,“ doplnil Drozd.

    Nejlepší varianta bude pronájem

    Před časem radnice uvažovala o třech variantách budoucího provozu lázní: prodej soukromému investorovi, obchodní partnerství, nebo čistě městské lázně plně financované z prostředků Klášterce. Nyní se jeví pro město jako nejlepší varianta pronájem.

    „Nechtěli bychom se areálu zcela zbavit, ale chceme tam mít přímý vliv, aby tam lázně byly a fungovaly. Jednalo by se o dlouhodobou formu partnerství – dvacet, pětadvacet a více let,“ nastínil Drozd.

    Průzkum chce radnice uzavřít do konce letošního října, vyhodnotit v listopadu a následně zpracovat podklady pro vypsání veřejné soutěže. Pokud záměr schválí městské zastupitelstvo, chce radnice soutěž vypsat na jaře příštího roku.

    V druhé polovině příštího roku by mohl být znám nový partner. Podle vedení města nic nebude bránit ani stávajícímu nájemci, aby se do soutěže přihlásil.

    „O provozování služeb máme zájem, ovšem bude záležet na podmínkách,“ přiblížil jednatel společnosti Arc-med Roman Jíra.