Slatiňanský klášter vlastní po 126 letech nový majitel

  18:28
Kongregace školských sester svatého Františka prodala svůj klášter ve Slatiňanech majiteli firmy Starkon. Několik řádových sester v klášteře zůstane, v tamní kapli budou dál bohoslužby. Budova by měla po rekonstrukci sloužit jako dům s pečovatelskou službou.

Řádové sestry se ve slatiňanském klášteře staraly o mentálně postižené děti od roku 1926. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Kongregace už neměla sílu se o třípodlažní budovu s kaplí starat poté, co prostory přestal v roce 2015 používat Domov sociálních služeb Slatiňany. Ten velkou část klientů s mentálním postižením přestěhoval do nových domů, postavených s pomocí evropských peněz.

„Ústav se vystěhoval, budova byla prázdná, potřebovali jsme s ní něco dělat. Hledali jsme různé nájemce, ale bylo to velmi obtížné mimo jiné i vzhledem k tomu, že budova je přímo spojena s vedlejším ústavem,“ uvedla provinční představená kongregace Baptista Nožková.

Nakonec se podle ní jako jediné řešení ukázal prodej. „Nový majitel by v budově měl otevřít dům s pečovatelskou službou,“ řekla představená.

Jednatel společnosti Starkon Jiří Kovář to MF DNES potvrdil s tím, že podrobnosti k záměru sdělí později.

„Je to pro mne překvapení, předpokládal jsem, že kongregace klášter pouze pronajme,“ uvedl k tomu starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Firma Starkon funguje od roku 2000 a zaměřuje se na rekonstrukce zejména historických a církevních staveb. Provedla například rekonstrukci premonstrátského kláštera v Teplé na Karlovarsku, vybudovala nový klášter Nový Dvůr, rekonstruovala zámek v Třebíči.

Slatiňanský klášter

Řádové sestry se ve slatiňanském klášteře staraly o mentálně postižené děti od...

Klášter ve Slatiňanech vybudoval v roce 1892 chrudimský stavitel Tomášek za zhruba 35 tisíc zlatých, Kongregace školských sester svatého Františka tam zřídila mateřinec, noviciát, dívčí penzionát, opatrovnu a šicí školu. Budova za první světové války fungovala jako lazaret, od roku 1926 sloužila jako Domov sociálních služeb, v němž se řádové sestry staraly o mentálně postižené děti. Za komunistického režimu zde našly útočiště desítky řádových sester, které zde pracovaly jako zdravotnice a státní zaměstnankyně u mentálně postižených dětí. Nyní v klášteře zbyla komunita čtyř sester, které tam zůstanou v pronájmu i nadále.

„Je mi osobně líto, že jsme klášter musely prodat. Ale neplánujeme ze Slatiňan odejít. Jak to bude dál, ukáže budoucnost,“ uvedla Baptista Nožková.

Pro kongregaci zůstávají Slatiňany důležité. Působila tu a je zde i pohřbena řádová sestra Eliška Pretschnerová, která byla v roce 1970 v Římě zvolena generální představenou celé kongregace.

V roce 2001 byl zahájen její beatifikační proces. Kongregaci v minulosti patřila i budova chrudimského gymnázia, kterou v roce 2000 prodala státu.

V Pardubickém kraji jsou Slatiňany posledním fungujícím ženským klášterem.

Několik řeholnic kongregace působí na zámku v Hoješíně. V klášteře v Moravské Třebové pak jsou františkáni. Kostel a klášterní budovu na Hoře Matky Boží v Králíkách na Orlickoústecku sice v minulosti spravoval řád redemptoristů, ale řeholníci odtud před osmi lety odešli.

Zájem mladých lidí o život v klášteře není velký. Častější než dříve jsou jiné formy takzvaného zasvěceného života. Členové těchto sekulárních společenství stejně jako řeholníci skládají sliby chudoby, čistoty a poslušnosti, ale žijí jako běžní lidé.