Manažer musel kvůli výslechu zkrátit pobyt v Anglii, sebrali jej na letišti

  14:22
Druhým týdnem pokračuje u Krajského soudu v Hradci Králové hlavní líčení se sedmnácti obviněnými manažery stavebních firem a pěti firmami, které se podle obžaloby domlouvaly na ceně opravy kladrubského národního hřebčína. Fyzickým osobám hrozí pět až deset let vězení.

Během minulého týdne vyslechl soud Simonu Voňkovu, bývalou zaměstnankyni hřebčína, která měla opravu na starosti a zástupce největších stavebních firem. V pondělí čekal výslech tehdejšího oblastního ředitele Metrostavu Jiřího Mottla.

„Po zahájení trestního stíhání jsem byl sesazen na post specialisty,“ řekl. Stejně jako ostatní manažeři se cítí být nevinný.

V době, kdy policie spustila zásah na manažery stavebních firem, byl Mottl v Londýně. Policie jej však požádala, aby se vrátil co nejdříve do Čech a na ruzyňském letišti si na něj počkala.

„Je mi kladeno za vinu, že jsem obdržel kontrolní rozpočet. Obdržel jsem jen ceny v podílech, s tím nešlo pracovat. Jedinou výhodu, kterou jsme měli, že jsme znali podmínky k první části soutěže, takže jsme věděli, do čeho jdeme,“ vypověděl u soudu Mottl.

Konstrukci obžaloby považuje za nesrozumitelnou. Například monitorovaný rozhovor, který je součástí důkazů, se podle něj vůbec netýká zakázky hřebčína.

Právě odposlechy by mohly být zajímavější částí rozsáhlé kauzy, na ty ovšem v nejbližších dnech nedojde. „Pokračujeme výslechy, k listinným důkazům a odposlechům je ještě daleko. Rozsudek tento týden zcela jistě nepadne,“ řekl předseda senátu Roman Drahný.

Autor: