Buddhisté obří areál na Kladensku nepostaví, lidé ho v obci nechtějí

  17:22
Plány buddhistické nadace Tertön Foundation vybudovat velké duchovní centrum v areálu někdejšího dolu Vaněk na Kladensku vzaly zasvé. Zastupitelé Kamenných Žehrovic, v jejichž katastru se území nachází, stávající regulační plán lokality ve prospěch buddhistů nezmění. Nadace tak bude hledat jiné místo v Česku.

„Na veřejném projednání návrhu uspořádaném před měsícem převažovaly negativní ohlasy obyvatel. Zastupitelé se proto jednomyslně dohodli záměr nepodpořit. Nadále tedy platí, že v lokalitě ‚Vaňkovka‘ lze stavět pouze obytné domy a doprovodnou infrastrukturu,“ konstatovala starostka Kamenných Žehrovic Soňa Černá (Rozumně!).

Zároveň připomněla, že vzhledem k soukromému vlastnictví pozemků obec nemůže zasahovat do plánů investorů, pokud jsou ale v souladu s už dříve schváleným regulačním plánem.

Zklamání z rozhodnutí zastupitelů neskrývá Vladimír Zuzák, jeden z členů správní rady Tertön Foundation. 

„Platí ale, co jsme deklarovali už na začátku. Tedy že bez souhlasu místních projekt realizovat nebudeme,“ sdělil
MF DNES s tím, že žádnou další přesvědčovací akci pro obyvatele obcí z okolí už nadace nechystá.

Myšlenkou buddhistické nadace bylo vybudovat na Kladensku největší stúpu v novodobých dějinách, tedy monument reprezentující Buddhu Šákjamuniho. Tato v České republice unikátní stavba by byla svými rozměry i tvarem podobná světoznámé stúpě Boudhanat v nepálském Káthmándú.

V plánu byla také stavba školy pro 150 studentů, meditační prostor, tedy takzvaná gönpa, nebo 95 rodinných domů.

Pozemky byly vybrány tibetským lamou linie Ňingma, Jeho Svatostí Drubwangem Tsori Dečhen Rinpochem, jako vhodné pro tyto účely. V tuzemsku je v současné době více než šedesát buddhistických center. Areál u Kamenných Žehrovic by se stal jednoznačně největším z nich. K buddhismu se hlásí téměř sedm tisíc obyvatel České republiky.

Začátkem července se v Kamenných Žehrovicích uskutečnilo setkání zástupců nadace s obyvateli obce a okolních vsí. Zájem byl velký. Sál dělnického domu tehdy zaplnilo kolem tří set lidí.

Většina z nich tehdy vyjádřila nesouhlas se záměrem buddhistů. Obavy měli nejen z cizí neevropské kultury, ale i zvýšené dopravy, nároků na stávající vodohospodářskou a odpadní infrastrukturu či možné negativní dopady na životní prostředí a živočichy, kteří okolí Turyňského rybníka obývají.

Proti byl například obyvatel Kamenných Žehrovic a zároveň první místopředseda středočeského svazu rybářů Jiří Novák. „Požadujeme zachovat přírodní rezervaci Záplavy stejně jako výkon rybářského práva,“ konstatoval.

Postoje obyvatel měly zásadní vliv na rozhodnutí žehrovických zastupitelů. Starostka Soňa Černá si jejich stanovisko vyžádala prostřednictvím e-mailu. Řádné jednání kvůli termínu dovolených nesvolala. Už dříve na toto téma odmítla uspořádat referendum s tím, že vedení obce a zastupitelé si chtějí ponechat rozhodnutí v tak důležité otázce ve své pravomoci.

Vlastníkem pozemků v areálu bývalého dolu Vaněk je společnost Rezidence Marina Ostrava. Ta spadá do skupiny Asental Group miliardáře Zdeňka Bakaly. Podle dostupných informací se na vedení obce v minulých dnech obrátil jiný investor ze severní Moravy, který by zde chtěl stavět rodinné domy.

Postupovat ale musí podle už dříve schváleného regulačního plánu. Záměry zastavět brownfield domy existují už z minulosti. Před několika lety zde plánovala sama Rezidence Marina vybudovat čtvrť rezidenčních domů s až 500 bytovými jednotkami, včetně pláže na břehu Turyňského rybníka zvaného Záplavy. Pravděpodobně z důvodů ekonomické krize po roce 2008 se však tento původní plán nikdy neuskutečnil, byť podle vyjádření firmy stále existuje.