VIDEO: Na nelétavého ptáka kiviho musíte do zoo v šest ráno, pak spí

  16:32
Zlínská zoologická zahrada v Lešné jednou mimořádně otevřela dříve a nabídla lidem možnost prohlédnout si vzácného kiviho hnědého. V běžné otvírací době totiž spí, a návštěvníci tak mohou sledovat jen kamerový záznam jeho života.

Kousek banánu kiviho láká, zároveň ale vnímá nezvyklý ruch kolem svého výběhu, a tak zůstává schovaný. Jen občas vystrčí zobák směrem k dobrotě a zase se stáhne. Je přece teprve šest hodin ráno a v zoo má být klid.

Nakonec to ale kivi nevydrží, zvlášť když ošetřovatelka přidá ještě další banán.

„Gerry banány miluje. Je tím trochu netypický, v literatuře se uvádí, že nejoblíbenější potrava kiviů jsou žížaly a červi. Pro našeho Gerryho to tak docela neplatí,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

U výběhu se brzy ráno schází asi třicítka lidí, další postupně přibývají.

„Jsou to ptáci se soumračnou a noční aktivitou, nicméně ukázalo se, že Gerry je nejaktivnější právě v tuto dobu, což nás překvapilo,“ vysvětluje Bujáčková.

Zobák se skvělými smyslovými funkcemi

To už je kivi venku ve výběhu a zobákem propátrává zemi. Nezobe ale tak, jak by se od ptáka čekalo. Jeho zobák je totiž v rámci ptačí říše naprosto unikátní. Jako jediný má nozdry a díky nim i skvělý čich.

Zlínská zoo očekává narození slůněte a chystá návrat jaguárů

Zároveň v nich ukrývá také receptory na vnímání pohybu kořisti, a je tedy schopný ji dokonale zaměřit. Ačkoliv kiviové jsou na Zemi zhruba 60 milionů let, tento objev učinili vědci teprve nedávno.

Zcela výjimečná jsou i hmatová pírka na kořeni zobáku, která – podobně jako vousky u kočky – slouží k orientaci v prostoru. Tu má Gerry velmi dobrou.

„Ví přesně, kam se schovat, aby ho vidělo co nejméně lidí,“ podotýká Bujáčková.

A zvíře na ta slova mizí v bujných listech jedné z rostlin ve výběhu. Takových úkrytů má k dispozici celou řadu, dokáže splynout s kameny či zmizet v trávě. Dlouho se ale nezdrží a za chvilku je zase venku.

Chtějí získat i samičku a odchovat mláďata

Kiviové ve volné přírodě nocují ve vyhrabaných norách. Mají totiž dostatečně silné nohy, aby mohli hrabat, běhat a kopat. To je téměř jediná jejich obrana před predátory.

Zlínská zahrada budovala zázemí pro kiviho s vírou, že získá i samičku a s ní také povolení pro odchov mláďat. To se v zajetí daří jen vzácně.

V Česku chová kiviho jako jediná. V celé Evropě je takových zařízení pouze osm a v nich asi dvacítka kiviů (viz též Zoo získala ptáka kivi. Lidem ho promítá ze záznamu a peří vrací Maorům).