Nad kinem Varšava kdysi parkovala auta, po 110 letech čeká na rekonstrukci

  13:36
Jen krůček od rekonstrukce je napůl zdevastovaný liberecký biograf Varšava, i když není jasné, jak dlouho to ještě bude trvat. Mezitím toto věhlasné kino, které obrazně přežilo svou smrt, slaví významné jubileum: letos je tomu sto deset let, co ve stísněné Frýdlantské ulici vyrostlo.

Bývalé kino Varšava v Liberci | foto: MF DNES

„Projekt rekonstrukce je připravený, město Liberec má stavební povolení a může vypsat soutěž na toho, kdo onu práci provede,“ uvedl Ondřej Pleštil, člen předsednictva spolku Zachraňme kino Varšava.

„V plánu je kompletní rekonstrukce sálu kina, rozšíření podzemního podlaží a digitalizace kina,“ dodal produkční kina Varšava Marek Jiran. Cena stavební úpravy se odhaduje na 46 milionů korun bez DPH.

Přestavba propojila kino a garáže

Původní přízemní projekt nejstaršího stálého biografu v Liberci pochází z roku 1908. Kino neslo název Elektrisches Jubiläums Theater. Protože brzy již nestačilo rostoucímu zájmu diváků, bylo rozhodnuto o jeho rozšíření. Plány vznikly už po pěti letech od postavení, k úpravě došlo až v letech 1922 a 1923, kdy vznikl na základě návrhu místních architektů Effenbergera a Noppese elegantní objekt v duchu art deco.

„Unikát pak představuje spojení funkce biografu a hromadných garáží, přístupných z dnešní Mariánské ulice. Nesly název Zentral-Garagen Sporthaus Sieber, později Centro garáže,“ uvedl Jaroslav Zeman z libereckého územního pracoviště Národního památkového ústavu.

Přístup do autohaly se čtrnácti garážovými stáními umožňoval nálevkovitý vjezd z Mariánské ulice, po jehož stranách byla situována kancelář a místnost určená k přespání řidiče.

„Na kancelář navazovala myčka, zbořená před čtrnácti lety, a na místnost pro řidiče, drobný byt správce s obytnou kuchyní a toaletou, sousedící s krytou dílnou, kde se nacházel autorizovaný servis rakouské automobilky Steyr,“ popsal Zeman. V někdejší garážové hale dnes působí pizzerie Maškovka.

Během úprav zanikl důmyslný větrací systém

Z první republiky zdědil poválečný Liberec celkem devět kin. K 1. květnu 1948 dostala jména podle hlavních měst spřátelených států: z Adrie se stala Moskva, z Kapitolu Varšava, ze Zdaru Sofia, ze Slavie v Rochlicích Praha a z Času Bělehrad, který byl poté, co se Jugoslávie rozhodla jít vlastní politickou cestou, změněn na Lípa.

Postupně došlo k úpravám, které rozhodně nebyly vždy ve prospěch budovy. Zanikl během nich například důmyslný větrací systém, což způsobilo nadměrnou vlhkost. Během let se do dřevěných konstrukcí pustila dřevomorka, v katastrofálním stavu se ocitly i rozvody sítí.

Biografu začaly docházet síly a poslední ránu z milosti mu uštědřil vstup multikin do Liberce. Naposledy se ve staré Varšavě hrálo před deseti lety, v prosinci 2008. Po dlouhém chátrání město projevilo vůli Varšavu zachránit a pronajalo ji v roce 2013 spolku Zachraňme kino Varšava. Ten přišel s plány na přestavbu na víceúčelové kulturní centrum. Jako první se v únoru 2015 proměnilo předsálí po citlivé rekonstrukci v útulnou nekuřáckou kavárnu.