U nás i v Polsku. Filmový festival Kino na hranici uctí Švankmajerovo dílo

  12:56
Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, ale také ještě proslulejší krátké filmy legendárního animátora Jana Švankmajera oživí nový ročník jarního těšínského mezinárodního filmového festivalu Kino na hranici.

Jan Švankmajer se už dávno zařadil mezi legendy české kinematografie. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Výjimečný filmař, nekompromisní surrealista tvořící podle vlastní autorské vize. Animace je pro Švankmajera formou magie, s jejíž pomocí ožívají předměty jako třeba lesní pařez, který se stal hlavním ‚hrdinou‘ filmu Otesánek,“ charakterizuje tvůrčí vklad Jana Švankmajera dramaturg přehlídky Martin Novosad. „Z šílenců nebo z excentriků nezávisle hledajících rozkoš Švankmajer vytváří postavy svých děl, herce režíruje jako loutky.“

Povaha díla nejslavnějšího žijícího českého režiséra je bezbřehá, inspiruje se literaturou slavnou i triviální, Lewisem Carrollem i Edgarem Allanem Poem, krvavým nebo gotickým románem, faustovskými grimoáry, magickými spisy. Jeho celoživotní dílo považují za svůj zdroj inspirace klasici světové kinematografie jako Tim Burton, Terry Gilliam či Peter Jackson nebo Takashi Miike.

Festival navštíví i herci Hanzlík s Kňažkem

V Těšíně budou k vidění Švankmajerovy všechny celovečerní filmy a výběr krátkometrážních titulů považovaných za klíčové. Zda přijede sám tvůrce, to zatím není jasné. „Usilujeme o to, aby Jan Švankmajer naši přehlídku navštívil, ale je známo, že má řadu povinností, takže ještě nevíme, jak se situace vyvine. Ale určitě přijede jeho dvorní producent Jaromír Kalista,“ podotkl Novosad.

Mezi dalšími hosty největší regionální filmové přehlídky bude patřit například Jaromír Hanzlík nebo Milan Kňažko.

„Chystáme se oznámit další hosty, jejich jména však budeme zveřejňovat postupně,“ prozradil dramaturg. Za polskou stranu přehlídky je znám zatím jeden host, klíčový představitel současného polského kina Marek Koterski.

Festival Kino na hranici se bude konat tradičně na obou stranách Těšína od 27. dubna do 3. května (festivalový web zde).