Cenná mozaika opět zdobí Obchodní dům. Výjimečný přístup, říká historička

  18:24
Po necelých dvou letech se do zrekonstruovaného Obchodního domu ve Zlíně vrátilo umělecké dílo, které s ním bylo spojené od začátku 60. let. Autorem keramické mozaiky je známý uherskohradišťský sochař a malíř Vladislav Vaculka, který žil v letech 1914 až 1977.

„Není vůbec běžné vracet taková díla zpátky. Spíše je obvyklejší, že se při bourání nebo úpravách objektů zničí, schovají do depozitářů nebo skončí v technických službách. Toto je výjimečný přístup,“ upozornila historička umění Vladislava Říhová.

Velkoformátová mozaika vyrobená pro tehdejší Prior, která znázorňuje spokojené zákazníky i odpočívající rodinu v obývacím pokoji, visela v minulosti uvnitř budovy na schodišti. To ale během rekonstrukce zmizelo.

Proto ji restaurátoři před zahájením stavebních prací opatrně demontovali, rozebrali na jednotlivé díly a schovali.

Právě tato mozaika byla jedním z prvních kvalitních uměleckých děl, která se v místním veřejném prostoru objevila. Vaculku ovlivnil takzvaný bruselský styl, kterým se po výstavě Expo v Bruselu v roce 1958 inspirovali i další umělci.

Hradišťský sochař na výrobu mozaiky použil hlínu z Tupes, kde se ještě i dnes vyrábí tradiční tupeská keramika. Menší části zvládl vypálit v peci ve svém ateliéru v hradišťské části Jarošov, s většími pomohlo tehdejší Ústředí lidové umělecké výroby v Hradišti.

Mozaiku tvoří jednotlivé díly připomínající puzzle. „Jednotlivé dlaždice jsme museli vybrousit, abychom dokázali zachovat reliéf. Zlomené části jsme slepili, ale všechny byly v poměrně dobrém stavu,“ vysvětlil práci restaurátorů Miroslav Bodanský z Národního památkového ústavu.

Odborníci odstranili i lak z povrchu, který už měl nažloutlý nádech. „Teď přirozená barevnost určitě více vynikne,“ konstatoval.

Na nové místo, na zeď pod přístřeším u jednoho ze vchodů, už restaurátoři umístili mozaiku vloženou do železného rámu, aby se v budoucnu dala v případě nutnosti jednoduše odstranit.

Větší část tvoří tři velké díly a dohromady váží přes 500 kilogramů. Menší je lehčí jen o sto kilogramů.

„Celou rekonstrukci Obchodního domu jsme prováděli s respektem k původnímu vzhledu a historickému odkazu budovy,“ poukázal Radovan Pilich, jednatel Obchodního domu Zlín.

Dílo Vladislava Vaculky je možné vidět ve Zlíně i na dalších místech. Například mozaiku nazvanou Strom života na zdi dnešní Fotografie na třídě T. Bati, olejomalbu Podzim na Slovácku v hotelu Moskva nebo skulpturu Vykvétání antioxidantů ve Zlíně na Podhoří.

Autor: