Policie ukončila po třech letech vyšetřování kauzy Vidkun

  12:40
Detektivové z ostravské expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu uzavřeli po třech letech vyšetřování kauzy Vidkun. Obeslali čtveřici obviněných, aby se v druhé půlce listopadu seznámila se spisem.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

„Po seznámení mají obvinění možnost učinit návrhy na doplnění či procesní návrhy, o kterých rozhodne vyšetřovatel. Pokud jim nevyhoví, spis předloží státnímu zástupci,“ řekl MF DNES žalobce Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Až poté, co se obvinění seznámí se spisem, mohou policisté učinit další kroky, jako například podání návrhu na obžalobu. Jak dlouho může seznamování se spisem trvat, nedokázal Šereda odhadnout.

Jedním z obviněných je i někdejší hejtman Jiří Rozbořil. „Mohu potvrdit, že od příštího týdne lze nahlížet do spisu. Je dobře, že po tolika letech případ došel do této fáze,“ reagoval Rozbořilův advokát Petr Konečný.

„Spis jsem ještě neviděl, ale nemyslím, že by obsahoval něco výrazně odlišného od toho, co se řešilo poslední tři roky. Budeme navrhovat zastavení stíhání pana Rozbořila. Zatím platí, že podle nás byl v nesprávný čas na nesprávném místě,“ dodal Konečný.

Policista podle vyšetřovatelů prozrazoval informace ze spisů

Kauza Vidkun odstartovala v říjnu 2015, kdy policie provedla domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí. Obvinění byli nakonec čtyři. Vedle Rozbořila také vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, tehdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a jeho podřízený, šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Oba policisté čelí obvinění ze zneužití pravomoci, Kyselý z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a Rozbořil z korupce. Domovní prohlídky tehdy policie dělala i u bývalého ministra vnitra Ivana Langra, ale přítele a obchodního partnera Kyselého nakonec z ničeho neobvinila.

Kauza se týká údajných klientelistických vazeb mezi policisty, podnikateli a politiky. Podle usnesení o zahájení stíhání Kadlec Kyselému pravidelně poskytoval informace z trestních řízení, které měly zůstat utajené – například z vyšetřování kolem olomouckého akvaparku, HC Olomouc, firmy Tesco SW nebo závodiště Lazce.

Právě v souvislosti s jízdárnou je obviněný i Rozbořil, který podle vyšetřovatelů nabídl úplatek Kadlecovi, když skončí prověřování možného dotačního podvodu pro areál. Audit ministerstva financí tehdy odhalil nesrovnalosti ve výběrovém řízení na stavbu podpořenou 40 miliony z dotací.

Autor: