Na Čapí hnízdo se premiéra neptejte, výhrůžky studentům prověří inspekce

  14:42
Hejtmanství nechá prověřit incident spojený s návštěvou premiéra Andreje Babiše na plzeňské průmyslové škole strojnické. Jedna ze studentek pro Českou televizi anonymně uvedla, že učitelé studentům před besedou s premiérem vyhrožovali. Kantoři údajně řekli, ať se neptají na Čapí hnízdo, jinak budou mít potíže u maturity. Ředitel školy to důrazně odmítá.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Premiér měl v krajské metropoli kromě jiného naplánovanou diskuzi se studenty o technických oborech a jejich uplatnění. Akce se zúčastnili čtvrťáci, kteří se zaměřují na strojírenství a mechatroniku.

Podle výpovědi středoškolačky však všichni dopředu dostali od pedagogů jasné instrukce. „Bylo nám řečeno, že pokud se budeme ptát a provokovat otázkami ke kauze Čapí hnízdo, tak neuděláme maturitu. Že budeme mít problémy u maturity s učiteli,“ řekla zády ke kameře. 

Doplnila, že s uvedeným přístupem absolutně nesouhlasí a považuje ho za nedemokratický a scestný.

O výhrůžkách se čtvrťáci zmiňovali před Tomášem Puflerem. Ten sice navštěvuje plzeňské gymnázium, ale na středeční akci se vydal. 

„Viděl jsem to jako příležitost si s panem premiérem promluvit. Někteří maturanti mi prozradili, že kantoři chtěli otázky dopředu vidět a kontrolovali je. Nakonec jsem se zeptal na Babišovu minulost i StB. Reagoval vyhýbavě a různě témata zamlouval. Když jsem se dotkl Čapího hnízda, někteří učitelé se začali ptát, co tam dělám. Debata pak rychle skončila,“ konstatoval Pufler. 

Nikdo z oslovených studentů strojnické školy se k incidentu nechtěl vyjadřovat.

Ředitel školy o pochybení kantorů silně pochybuje

Ředitel strojní průmyslovky Rostislav Študent tvrdí, že záležitost školu velmi poškozuje. O provinění kantorů silně pochybuje. 

„Jsem napadaný, že školu vedu nedemokraticky, až totalitně. Jestliže by někdo zakázal žákům se na cokoliv ptát, musí to být doopravdy úplný hlupák. Skutečně o ničem takovém nevím,“ konstatoval. 

V pátek se případem zabýval a hovořil se středoškolačkou, která mluvila s redaktorkou České televize (ČT). „Informaci si přečetla na Facebooku, kam ji umístil někdo cizí. Zprávu takhle řekla, ale reportáž je vytržená z kontextu a překroucená. Nutno podotknout, že studentka ani na besedu nebyla pozvaná, chodí na odbornou školu profesora Švejcara, se kterou jsme spojeni,“ doplnil Študent. 

Vedoucí regionálního vysílání ČT reportáž stáhl

Příspěvek se neobjevil v televizním vysílání, jen na sociální síti, ve čtvrtek večer z facebookového profilu ČT Jihozápad zmizel. Podle mluvčí televize Karolíny Blinkové informace na záznamech nebylo možné ověřit tak, jak to ČT ukládá její kodex. Proto vedoucí regionálního vysílání reportáž stáhl.

Do záležitosti už se vložila za kraj, který je zřizovatelem školy, náměstkyně hejtmana školství Ivana Bartošová z KDU-ČSL.

„Situace je vypjatá. Jednala jsem s ředitelem, aby vše důkladně prověřil. Zároveň podáme podnět na Českou školní inspekci, protože to je nezávislý orgán. Nebereme to na lehkou váhu. Nicméně si myslím, že nic takového se opravdu nestalo. Škola byla neprávem očerněna. Pokud se podezření neprokáže, je připravena se bránit,“ upozornila Bartošová.