O způsobu sanace lagun rozhodují jiní, říká náměstkyně primátora

  17:56
Nekonečný příběh ropných lagun někdejší společnosti Ostramo je opět o něco zašmodrchanější. Ostravský magistrát totiž ustoupil od svého požadavku na vypracování znaleckého posudku, který měl zjistit přínos jednotlivých variant sanace lagun. O celé problematice v rozhovoru mluví náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle některých informací město už netrvá na vyčištění termickou desorpcí, tedy způsobem, který dokáže ze zemin odstranit velkou část ropných látek. Naopak se má nyní spíše přiklánět k metodě enkapsulace, kdy se ne zcela vyčištěná zemina vloží do kontejnerů a vrátí na původní místo.

Podle náměstkyně ostravského primátora Kateřiny Šebestové (ANO) tomu tak ovšem není.

Na jaře Ostrava upřednostňovala termickou desorpci před enkapsulací, teď už podle zástupců Diama ne. Co se změnilo?
To není pravda, s metodou enkapsulace stále nesouhlasíme.

Ostrava si chtěla nechat zpracovat k lagunám velký průzkum za více než milion korun, ale nakonec od toho ustoupila. Proč?
Znalecký posudek měl pomoci rozhodnout, jaká varianta vyčištění lagun je optimální. Mezitím si však Diamo nechalo vypracovat posudek hodnotící průběh sanace. Z něho vyplynulo, že se sanace neobejde bez výstavby jakéhosi sarkofágu, který by měl zamezit úniku znečištěných vod do okolí. Usoudili jsme proto, že zadání takového posudku by už nemělo smysl.

V čem spočívá změna?
Byla tady varianta, že v případě použití metody termické desorpce by se sarkofág nemusel stavět. Měl to prozkoumat plánovaný posudek. Ta verze ovšem padla. Posudek Diama totiž říká, že ať už by se sanoval prostor lagun termickou desorpcí, nebo jiným způsobem, vždy tam bude muset být postavena jakási těsnicí stěna, která by oddělila postižený prostor od okolních spodních vod. Takže zjišťovat, zda by to šlo, ztratilo smysl. Sarkofág tam podle posudku bude muset být v každém případě.

V jakém rozsahu by se sarkofág měl stavět?
To zatím není jasné, bude záležet na rozsahu ekologického znečištění. Projekt, který by to určoval, však ještě není. Dosud jsou jen odhady, kde a jaké míry znečištění dosahuje. Zatím je to nastaveno tak, že kde budou zeminy obsahovat 15 gramů znečištění na kilogram, tam se bude čistit. Kde všude takové znečištění je, to se však neví.

Případnou stavbu sarkofágu město odmítalo s tím, že by se nad ním nedalo stavět bez omezení, nešlo by tam postavit třeba klasické haly se základy. Je už to území v tomto směru odepsané?
Není. Předpokládáme, že by tam bylo možné postavit haly třeba jiným způsobem.

Ten by však byl dražší, a tedy možná nepříliš zajímavý pro případné investory...
Město chce, aby se lokalita sanovala tak, aby pokud možno vůbec neohrožovala životní prostředí. Mělo by se postupovat tak, aby lokalitu bylo možné co nejvíce využít podle územního plánu, aby se sanovala co nejrychleji a aby lidi, kteří bydlí v okolí, sanace co nejméně obtěžovala. Na nic jsme nerezignovali.

Ještě nebylo rozhodnuto, jak budou zeminy z lagun sanovány. Nehrozí ale, že pokud se zvolí metoda enkapsulace, vyřeší se sanace jen tím, že se zemina uloží do kontejnerů a vrátí zpátky na místo?
Rozhodnuto ještě nebylo, ale nemělo by to tak být. Zeminy budou sanovány na určitou hranici a teprve potom budou uloženy zpět. Měly být ve stavu, kdy jejich znečištění bude imobilní a nebude ohrožovat například spodní vody. Ty nejvíce znečištěné zeminy se někam odvezou k dalšímu zpracování, ty méně znečištěné se zpracují a vrátí zpět. Samozřejmě to bude v podobě, která nebude ohrožovat člověka a životní prostředí.

A nebyly by nebezpečné ani v případě, že by laguny vyplavila povodeň?
To dnes nedokážeme říct, co by se v případě takové situace stalo.

Fakta

Termická desorpce

* Jedná se o způsob zpracování znečištěné zeminy tepelným způsobem.

* Zemina se zahřeje tak, že se znečisťující látky oddělí a následně odstraní. Vyčištěná zemina se vrátí na původní místo.

Enkapsulace

* Znečištěná zemina se v původním stavu (případně po částečném vyčištění) uloží do kontejnerů, které se následně vrátí na původní místo.

* Okolo se postaví velký sarkofág zamezující případnému úniku škodlivých látek do okolí.

Ptám se proto, že se laguny revitalizují od roku 2004. Stát to stálo a ještě bude stát miliardy korun. Nebude výsledek takový, že se ty znečištěné zeminy jen proberou, trochu pročistí a dají se zpátky?
To jsou otázky, které by měly být směřovány spíše na zodpovědné ministerstvo, ne na město Ostrava.

Ale vy do toho také můžete mluvit?
To sice můžeme, ale na náš názor nemusí být brány ohledy. Teď jsou rozhodnutím ministerstva dány limity, podle kterých by se zeminy měly čistit, o všem ale rozhodují jiní. Nesmí však dojít k tomu, aby laguny dál ohrožovaly životní prostředí. Stejné otázky jako vy klademe na kontrolních dnech.

A co vám na ně říkají?
Samozřejmě že nám to odkývají. Nemohou říkat něco jiného.

Říká se, že jste od termické desorpce odstoupili po politickém příkazu shora.
To si děláte legraci?

Ne. Na jednom setkání s novináři skutečně zaznělo, že jste ustoupili od desorpce k enkapsulaci, protože to podporuje váš stranický šéf. A že se čekalo na volby, než se ta změna názoru teprve vypustí ven.
To není pravda. Rezignovali jsme na vypracování posudku, ale rozhodně ne na termickou desorpci. Podle mě to má být sanováno tak, aby následně území neohrožovalo životní prostředí.

Kde je tedy dnes pozice Ostravy? V čase se pohybovala od varianty, že tam vyroste les, vybuduje se park až po průmyslovou zónu zaměřenou na lehký průmysl...
My zatím nevíme, v jakém rozsahu bude ten sarkofág. Nakonec bude záležet na státu, jakým způsobem bude to území sanovat a v jakém stavu nakonec bude, pozemky patří jemu.