Zemřela Kateřina Kubínová, známá propagátorka Moravských Kopanic

  9:28
Patřila k patriotům uherskobrodského regionu i celých Kopanic. A nebylo náhodou, že právě na chalupě Kateřiny Kubínové na Vyškovci, v srdci Bílých Karpat, oslavil své 92. narozeniny zlínský rodák a syn světově proslulého obuvníka Tomáš Baťa mladší. Kubínová zemřela 22. května ve věku 87 let.

„Byla pořád aktivní, obdivoval jsem na ní férovost a neustálou snahu pomáhat zapomenutým Kopanicím,“ uvedl člen uherskobrodského Rotary klubu a ředitel Slováckých strojíren Jiří Rosenfeld.

Vystudovaná zdravotní sestra byla známou propagátorkou Moravských Kopanic, v televizi i rozhlase často vyprávěla o dětství prožitém mezi samotami na Vyškovci či tradicích, které v této civilizací dlouho nedotčené krajině přetrvávají.

Hodně jí záleželo na tom, aby i lidé z těchto oblastí měli možnost se více vzdělávat, v její chalupě se pro ně konaly kurzy informatiky či angličtiny a němčiny. Ubytovávala a hostila zahraniční studenty, pořádala programy pro ženy na mateřské dovolené nebo nezaměstnané.

Fotogalerie

Její rodiče měli třináct dětí, a Kubínová proto byla odmala zvyklá pomáhat druhým. Od maminky se naučila vyšívat vyškovecký kroj a k lásce k folkloru ji přivedl otec František Šobáň, který byl známým sběratelem i autorem lidových balad a písní. Jeho dcera se obojímu věnovala až do své smrti, kroje dokonce posílala zájemcům až do USA.

Před dvěma roky byla nominovaná na státní vyznamenání a stala se držitelkou Ceny Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové tvorby.

Autor: