Krnov o takřka stomilionovou dotaci na textilku nepřijde ani po požáru

  7:56
I přes zničující požár si někdejší krnovská textilka Karnola udržela bezmála stomilionovou evropskou dotaci. Díky ní by se nevyužívaná národní kulturní památka do čtyř let mohla změnit v unikátní textilní muzeum.

Už v řádu týdnů v Praze začne vysoušení zachráněných vzorníků látek, v dubnu pak plánuje Krnov vypsat tendr na rekonstrukci bývalé přádelny s dílnou vzorkovny.

„Žádost o změnu projektu s názvem Karnola – udržitelná revitalizace a zatraktivnění národní kulturní památky byla v závěru loňského roku schválena,“ potvrdila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Městu tak zůstává 95 milionů korun z evropských zdrojů, které na obnovu památky, jež měla začít na jaře 2018, získalo. Oheň však v závěru roku 2017 poničil to nejcennější: dílnu vzorkovny zachovanou ve stavu posledního pracovního dne, která byla republikovým unikátem. Projekt se musel pozměnit.

S dokončením obnovy se počítá na konci roku 2022

„Jednalo se především o změnu harmonogramu, tedy prodloužení termínu projektu, změny prací v souvislosti s požárem a změnu financování z ex post na průběžné, aby zatížení městského rozpočtu nebylo tak výrazné,“ upřesnila Círová. Na stanovisko, zda i přesto dotaci získá, čekal Krnov měsíce.

Fotogalerie

Teď se řeší stavební povolení. Pokud vše půjde hladce, mělo by jej město získat v březnu či dubnu. Pak vypíše tendr na zhotovitele stavby, smlouva s ním by se mohla podle odhadů uzavřít v září. S dokončením obnovy památky projekt nově počítá na konci roku 2022.

Nové vedení krnovské radnice se mezitím intenzivně s projektem seznamuje. „Máme za sebou několik schůzek, příští týden nás čeká prezentace budoucích expozic,“ uvedl starosta Krnova Tomáš Hradil.

Radní vzhledem k výraznému nárůstu podílu města na nákladech kromě detailního seznámení s aktualizovaným projektem připravují pro všechny zastupitele i takzvanou menší variantu obnovy textilky, jen opravu dezinatury. „To bychom ale přišli o dotaci a náklady města by byly podobné s velkou variantou,“ podotkl Hradil.

Náklady se mohou přiblížit 200 milionům

Radnice si chce nechat vyčíslit itakzvanou nulovou variantu, tedy ponechání objektu tak, jak je. I to si žádá investice, například do zabezpečení či nutných oprav. „Osobně se přikláním jít do velké varianty. Celkové stanovisko vedení města ale ještě nepadlo. Až po seznámení se všemi detaily,“ dodal starosta. Nicméně už v rozpočtu na letošní rok zastupitelé na obnovu Karnoly vyčlenili 48 milionů korun.

Změny po ničivém ohni

  • Dokončení obnovy památky má nový termín. Místo 15. 3. 2020 by mělo být hotovo 31. 12. 2022.

  • S požárem se změnil objem stavebních prací i nákladů na rekonstrukci Karnoly. Ze 123 milionů stouply na 171 milionů korun.

  • Proplácení pětadevadesátimilionové evropské dotace bude průběžné. Projekt se nově dělí do etap a každá bude proplacena zvlášť. Před požárem se počítalo s celkovým proplacením až po dokončení.

Požár a jím vyžádaná úprava projektu přinesly nárůst nákladů ze 123 milionů na 171 milionů korun. „Ani tato cena ale nemusí být konečná, každoročně dochází k navýšení ceny stavebních prací v průměru o sedm až deset procent ročně a zvýšit ji může také výběrové řízení. Reálně je proto třeba počítat s tím, že celkové výdaje se mohou přiblížit i 200 milionům korun včetně DPH,“ upozornil Michal Skalka z odboru strategického rozvoje krnovské radnice.

Pětadevadesát milionů korun pokryje evropská dotace, dalších deset milionů dotace Moravskoslezského kraje. Zbytek město, jehož podíl se více než ztrojnásobil. Náklady, které musí zaplatit ze svého, by mohlo snížit pojistné plnění. „Nepůjde ale o velkou částku. Jeho výše se odhaduje na dva až šest milionů korun,“ uvedla Dita Círová.

Vzorníky se budou vysoušet asi dva roky

Už během ledna se přesunou zachráněné a zmrazené vzorníky látek do Prahy. „Smlouva mezi městem, Národním technickým muzeem a Národní knihovnou je podepsaná. Zároveň je dohodnuto, že společnost Bidfood CZ z Opavy, u níž máme 13 palet se vzorníky uloženo, je zdarma převeze do Čelákovic, kde má Národní technické muzeum depozitáře,“ popsala mluvčí.

Vzorníky se budou vysoušet průběžně v příštích dvou letech. Zároveň se rozdělí do skupin podle stupně poškození. „Poté budou převáženy zpět do Krnova a pak bude následovat restaurování,“ řekla referentka památkové péče Andrea Šírová. Náklady na zrestaurování vzorníků se odhadují na šest až dvanáct milionů. Odhad sedm milionů platí pro obnovu textilních strojů.

Podle odborníků je i po požáru dílna unikátní. „Některé atributy však již navrátit a ukázat nelze, například autenticitu prostředí či dojem posledního pracovního dne. Žádný ze strojů ale nebyl zcela zničen a je možná jejich obnova minimálně do stavu pohledově shodného s tím před požárem,“ řekla Michaela Ryšková z Národního památkového ústavu.

Policie už mezitím ukončila prověřování požáru. Případ odložila kvůli nízkému věku pachatelů.

Odborníci zachraňovali unikátní vzorníky záhy po požáru

Autor: