Plán obnovy vyhořelé textilky Karnola se mění, bude dražší a později

  17:56
Zhruba o dva a půl roku pozdější termín dokončení, desítky milionů navíc i nejistota ohledně zisku již přidělené evropské dotace. Zničující požár zcela změnil plán proměny někdejší krnovské textilky Karnoly v unikátní muzeum. Nyní se rýsují konkrétní termíny obnovy.

Oheň památkově chráněnou textilku v Krnově takřka zcela zlikvidoval. Týká se to i tkalcovských stavů. (22. prosince 2017) | foto: Městský úřad Krnov

Do konce roku bude Krnov vědět, zda mu zůstane evropská dotace, od ledna by mělo začít rozmrazování zachráněných vzorníků, na jaře radnice vyhlásí výběrové řízení na opravy textilky.

Město teď čeká na vyřízení administrativy. Budova národní kulturní památky je zavřená a zabezpečená, uvnitř se nacházejí textilní stroje určené k renovaci, v opavských mrazírnách jsou pak vzorníky látek.

„Převoz vzorníků do Prahy na vysoušení se uskuteční až po ratifikaci třístranné smlouvy mezi Krnovem, Národním technickým muzeem a Národní knihovnou. Město již smlouvu podepsalo a nyní by měly z Prahy dorazit podpisy od zbývajících stran,“ uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Hned poté se třináct palet vzorníků převeze, počítá se s lednovým termínem. Opavské mrazírny, které Krnovu umožnily roční bezplatné uložení, chtějí poskytnout i další pomoc. „Firma městu nabídla převoz do Prahy. Buď zdarma, nebo za symbolickou cenu,“ řekla Círová.

Se sanací škod pomůže dotace

„Textilní stroje zůstávají na místě v dílně vzorkovny, s těmi se ani nemůže hýbat. I restaurování se uskuteční tam,“ uvedla referentka památkové péče krnovské radnice Andrea Šírová. Jejich obnova přijde na sedm až osm milionů. Pomoci by měla desetimilionová dotace kraje.

Fotogalerie

„Je určená na sanaci škod způsobených požárem, konkrétně na restaurování strojů a vzorníků poničených požárem, a na opravy týkající se odstranění následků požáru,“ uvedla k dotaci, kterou již má město ošetřenou i smluvně, Círová.

Co se týče samotných oprav, čeká se na stavební povolení.

„O to jsme museli žádat opětovně, protože kvůli požáru došlo ke změnám v projektu. Předpokladem je, že bychom ho mohli obdržet v březnu 2019,“ sdělila Círová.

Aktualizace projektových dokumentací ukázala, že požár i rostoucí ceny stavebních prací si vyžádají asi padesátimilionový nárůst nákladů na obnovu Karnoly, cena se pohybuje okolo 171 milionů. S vyhlášením tendru na rekonstrukci bývalé přádelny s dílnou vzorkovny v areálu Karnoly se počítá v dubnu.

Policisté čekají na znalecké posudky

Zda může počítat s asi stomilionovou evropskou dotací, se Krnov dozví do konce roku. Už má v ruce souhlasné stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, jež dotaci poskytlo, a čeká na reakci Centra pro regionální rozvoj Hradec Králové.

„Rozhodnutí očekáváme do konce roku. V žádosti uvádíme nový termín dokončení 31. 12. 2022. Původní byl 15. 3. 2020, “ dodala Círová.

Okolnosti požáru stále prověřuje policie. Kriminalisté si vyžádali stanoviska znalců, ale zatím všechny závěry expertů nemají. O případu se rozhodne až po shromáždění veškerých důkazů.

„Věc je kvalifikována jako trestný čin obecného ohrožení. Na pachatele pamatuje trestní zákoník trestem odnětí svobody od 8 do 15 let. Z protiprávního jednání v Krnově jsou podezřelí dva nezletilí, jejich trestní stíhání je nepřípustné,“ informovala policejní mluvčí Gabriela Pokorná.

Záchrana nejcennějších památek nedlouho po požáru