Aktivisté v Karlových Varech protestovali proti ruskému pochodu

  16:48
Ruský pochod nesmrtelné armády v Karlových Varech se snažilo blokovat několik tamních demonstrantů. Transparenty tu upozorňovali na křivdy ruské diktatury. U kolemjdoucích Rusů však našli překvapivě oporu.

Aktivisté ve Varech protestovali proti ruskému pochodu. (8. 5. 2018) | foto: Václav ŠlaufMAFRA

Děti v uniformách, ženy a muži s oranžovo-černými stuhami, fotky zesnulých vojáků i tak vypadal v Karlovými Vary už druhý pietní Pochod Nesmrtelného pluku. Mladí i staří Rusové se sešli před Grandhotelem Pupp odkud vyrazili na svou vzpomínkovou výpravu. S nadšením a hrdostí sobě vlastní oslavovali své padlé hrdiny. 

Na akci se objevila i hrstka demonstrantů, kteří svou přítomností a transparenty upozorňovali na křivdy, kterých se ruská diktatura dopustila od Katyně až po Krym. Mezi kolemjdoucími Rusy našli překvapivě oporu. „Rozhodně podporujeme místní demonstranty. Dělají správnou věc. S manželem jsme proti Putinovu režimu,“ uvedla účastnice pochodu Julia. 

Z pietní akce se podle odpůrců pochodu stala už jen propaganda. „K demonstraci mě vedlo, že se jedná o akci, která je morálním zločinem, protože propaguje lži. Další důležitá věc je, že Rusové, kteří jsou zde oslavováni, Kalovy Vary neosvobodili. Přišli pozdě a drancovali. To mě jako Karlovaráka skutečně pálí,“ uvedl Štěpán Hýsek.