Viditelné opravy Thermalu začnou po festivalu, uvnitř se už pracuje

  9:12
Po letošním filmovém festivalu. Tak avizuje ministerstvo financí termín dlouho odkládaného zahájení rekonstrukce karlovarského hotelu Thermal. Po tradiční filmové přehlídce začnou práce, které budou na první pohled patrné. Ty očím skryté jsou už ale v plném proudu. Pracuje se totiž v útrobách hotelu.

Letos po festivalu. To je zatím poslední termín, kdy by měla začít oprava karlovarského hotelu Thermal. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Mění se rozvody vody i tepla, klimatizace či protipožární poplašné zařízení,“ potvrdil Jiří Volf, náměstek ministryně financí a předseda představenstva akciové společnosti Thermal F.

Několik vzorových pokojů bude podle jeho slov hotových v řádu měsíců. „A podle nich pak budeme upravovat jednotlivá patra hotelu,“ naznačil Volf.

Zatím otevřená zůstává otázka strategického partnera, který by měl v budoucnu hotel provozovat.

„Tato otázka včetně budoucího zapojení partnera do projektu je v současné době v řešení, v tuto chvíli tedy není možné sdělovat podrobnosti,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Dominik Maslák.

Ministryně financí Alena Schillerová ovšem při své loňské návštěvě Karlových Varů naznačila, že jde o českou společnost. Její zapojení do projektu nebude mít vliv na vlastnickou strukturu hotelu, který dál zůstane v rukou státu.

„Nerada se zbavuji majetku. Prodej hotelu je až ta absolutně poslední varianta,“ potvrdila.

O tom, nakolik se chystané práce projeví na chodu hotelu, nechce Jiří Volf zatím spekulovat. „Nemám právo rozhodnout o tom, že na čtvrt roku hotel zavřeme,“ vysvětlil.

Nezastírá ale, že by to podle jeho názoru bylo ideální řešení. „Možná bychom tím přišli o pár klientů. Ale na druhou stranu by stavební práce za provozu mohly vést k negativní reklamě,“ naznačil náměstek ministryně.

Stát vyčlenil na rekonstrukci Thermalu částku 580 milionů korun. „V ní je navýšení základního jmění hotelu o 300 milionů korun i dotace ze Státního fondu životního prostředí ve výši 148 milionů a úvěr,“ uvedla k finančnímu pozadí rekonstrukce ministryně Schillerová.

O bazén se ucházejí dva zájemci

Další kapitolou budoucnosti Thermalu je jeho bazénový komplex. „Hotel vypsal veřejnou nabídku na jeho pronájem. V současné době probíhají závěrečná jednání se dvěma zájemci. Na základě upřesnění požadavků bude uzavřena smlouva s vybraným uchazečem,“ řekl o bazénu, který si v anketě iDNES.cz opakovaně vysloužil titul největší ostudy Karlových Varů, mluvčí ministerstva Maslák.

Zájmem obou stran je podle Jiřího Volfa sladit jejich očekávání.

„Aktuálně jednáme o podmínkách nájmu a zejména o době nájemního vztahu,“ řekl Volf. Definitivní rozhodnutí, kdo bude bazénový komplex provozovat, by podle jeho názoru mělo padnout během dvou měsíců.

Pak začne projektová příprava rekonstrukce bazénu, jeho technologií i staveb.

„Předběžná kalkulace na tyto práce je 120 milionů korun,“ řekl předseda představenstva Thermal F. „Zahájení stavebních úprav předpokládáme na přelomu letošního a příštího roku,“ doplnil jej Maslák.