Karlovarská krajská nemocnice dluží stále víc, ve hře je její pronájem

  8:48
Karlovarská krajská nemocnice (KKN), pod kterou patří špitály v Karlových Varech a v Chebu, padá do dluhové pasti. Pomoct by mohl partner, který by si ji pronajal a kraj by dál investoval do její modernizace. O prodeji se jednat nebude.

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nemocnici neprodáme,“ potvrdila i hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. Otázkou je, jak uplatit její dluhy, které se na sebe nabalují, když už teď kraj dotuje mzdy zdravotníků a sester, aby nešli za prací jinam.

„Karlovarská krajská nemocnice ve spolupráci s krajem investuje hlavně do svého personálního potenciálu. Snažíme se stabilizovat stávající personál a zároveň se snažíme o nábor dalšího,“ uvedla předsedkyně představenstva Karlovarské krajské nemocnice Jitka Samáková. Podle ní personální náklady dělají 80 procent výdajů nemocnice.

Velký vliv na ztrátě má úhradová vyhláška, která měla zajistit dostatečné ohodnocení výkonů, ale krajská nemocnice stále patří mezi ty, které dostávají nejmenší částky. Tím pádem peníze chybí.

V pondělí zasedne rada kraje a pokusí se najít řešení problému. Ve hře je právě možnost nalezení strategického partnera. Zda se ale radní shodnou na této možnosti, není vůbec jasné.

„Výsledek hospodaření Karlovarské krajské nemocnice není moc příjemný. Z mého pohledu je špatný. Na druhou stranu musím říct, že je to investice do personálu. Pokud máme zdravotnictví v kraji udržet, tak personál mít musíme, abychom zabezpečili péči,“ dodala Samáková s tím, že s pojišťovnami bojují o každou korunu.

Nemocnice je dva roky ve ztrátě, která rychle roste. V roce 2016 to bylo 40 milionů, rok na to už 105. Dnes už lze předpokládat, že ztráta za rok 2018 bude zhruba 150 milionů. Navíc musí uhradit závazky ve výši 50 milionů korun, aby se nedostala do insolvence.