VIDEO: Pivo či dvě k plavbě patří, shodnou se vodáci. Kontrolou prošli

  15:34
Většina táborníků ještě dospávala, když se dopoledne v kempu Hubertus objevila hlídka ostrovských policistů. Jedním z jejich úkolů bylo zkontrolovat, zda vodáci nevyrážejí na Ohři pod vlivem alkoholu.

Všichni ti, které muži zákona vyzvali k dechové zkoušce, prošli se ctí.

„Ono to s dětmi ani dost dobře nejde,“ komentovala kontrolu Petra, jedna z vedoucích pražského Dětského vodáckého oddílu Lvíčata.

Právě její mladí svěřenci jako první dopoledne zanořili pádla do vody nad jezem Hubertus. Dospělý doprovod přitom neunikl pozornosti policejní hlídky.

Bez dětí to je ale něco jiného. „Na vodu prostě to pivko patří. Ale tak jedno, dvě. A určitě ne tvrdý alkohol,“ dodala žena. Normu, podle které nesmějí vodáci na řeku s opičkou, však nezatracuje.

„Vždyť za většinou ze smrtí na vodě stojí právě alkohol,“ vysvětlila svůj postoj.

Paří se až večer

Vodácká komunita je k alkoholu benevolentní. Valná většina posádek se však drží v mantinelech slušnosti. „Prostě s mírou,“ řekla Klára Neničková, provozní kempu Hubertus, která je, když zrovna nemusí obsluhovat ostatní, sama aktivní vodačkou.

„Většina z nás si dá za den pivko, dvě. Paří se až večer,“ popsala běžnou praxi na vodě.

Právě Hubertus patří k oblíbeným tábořištím na Ohři. V den kontroly v něm i přes ne zrovna vlídné počasí nocovalo na sedm desítek vodáků.

„A minulý týden, kdy byly čtyři dny volna, se nám tady vystřídalo přes 1200 lidí,“ potvrdila provozní.

Samozřejmě, že se mezi nimi najdou černé ovce.

„Zrovna nedávno u nás zastavil jeden, který byl hodně pod parou. Ptal se mě, kde je a kolik je hodin. To už je vážně přes čáru,“ podělila se o osobní zkušenost s jedním z vodáckých pivních trampů Klára Neničková.

Že by se ale zákonná norma nějak podepsala na tržbách v baru, nezaznamenala. „Jak říkám, paří se večer,“ vysvětlila.

Vodáci jsou opatrní

I přes to jsou vodáci opatrní. „Povědomí o tom mají. Zajímají se o to, ptají se, jestli i k nám jezdí kontroly policistů. Jsou obezřetnější než v minulosti,“ podotkla provozní s tím, že dopolední kontrola byla v Hubertusu první.

Jan Bitman, provozovatel pivního voru ve Velichově, má na zákaz alkoholu na vodě vyhraněný názor. „U nás ve Velichově obecně nemáme rádi blbé zákony. Jsme Slované a rádi se obveselujeme. Nějaké to pivko na vodu vždy patřilo a patřit bude,“ řekl bez obalu.

„Na druhou stranu vor není jen nálevna, jak si mnozí myslí. Máme tady nealko, nanuky i ledovou tříšť,“ vypočetl. A navíc je vor čas od času dějištěm koncertů místní kapely Tsunami.

„Šikanovat tátu od rodiny kvůli dvěma pivům mi přijde nesmyslné,“ přidal svůj názor Bohumil Pražák, majitel půjčovny lodí Dronte. „Jsem ale jednoznačně pro, aby policisté postihovali skutečně opilé vodáky, kteří se ani neudrží na lodi,“ dodal.

Pokuta až 100 tisíc

Obezřetnost při pití alkoholu na vodě je však podle krajské policejní mluvčí Kateřiny Böhmové na místě. Nezřízené pití totiž může jinak pohodový prodloužený víkend na vodě pořádně znepříjemnit.

„Pokud policisté zjistí opilého vodáka, předávají věc Státní plavební správě,“ konstatovala Böhmová.

Tato organizace přitom má sankční žebříček nastavený až do sta tisíc korun.

„Naším úkolem ovšem není jen kontrola alkoholu u vodáků,“ zdůraznil Karel Košinár, jeden z ostrovských policistů zapojených do akce. „Pátráme při ní rovněž po hledaných osobách, v kempech pak působíme i preventivně,“ dodal policista.

Na Ohři se nepije

Dopolední kontrola byla součástí celorepublikové akce Voda 2018. „Během léta chystáme několik kontrol v rámci celého kraje,“ upozornila Kateřina Böhmová.

Od začátku prázdnin vyrazili policisté k vodě už potřetí, první dvě akce se uskutečnily na Sokolovsku a Chebsku. „Zatím jsme žádného podnapilého vodáky nezjistili,“ zdůraznila mluvčí.

O tom, že slušní vodáci mají sami zájem na tom, aby byl na řece pořádek, svědčí případ ze sokolovského vodáckého tábořiště. „Členové party z Moravy sami chtěli, abychom je zkontrolovali, zda nejsou pod vlivem alkoholu. Nebyl ani jeden,“ popsala historku Böhmová.

Autor: