Šetřete vodou, žádají radnice v Karlovarském kraji. Potoky vysychají

  8:58
Zalít si zahradu vodou odebranou z řeky či potoka bude brzy velký problém. Vzhledem k suchu, které se negativně podepisuje na hladině toků, obce začínají vydávat zákazy jejího používání.

Kvůli suchu nesmějí brát lidé vodu z Lomnického potoka. Kvůli nízké hladině je totiž ohrožen tamní ekosystém. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„V okamžiku, kdy to vyžaduje veřejný zájem, mohou na základě vodního zákona obecní úřady omezit například mytí aut, zalévání zahrad či napouštění bazénů z postižených vodních toků,“ uvedl krajský radní Karel Jakobec.

K těmto opatřením přistoupili například v Kraslicích. „Sucho se začíná projevovat i u nás,“ posteskl si starosta Kraslic Roman Kotilínek. Povrchovou vodu v Kraslicích využívají po patřičné úpravě i jako zdroj pitné vody.

„Kraslická městská společnost, která to dělá, je vázaná legislativou, která stanovuje zachovat i po odběru určitý průtok. Proto jsme přistoupili k omezení odběrů,“ vysvětlil Kotilínek.

Odbor životního prostředí kraslické radnice obdržel hned dvě žádosti o omezení odběru povrchových vod. Vedle samotných Kraslic o to požádali i ze Stříbrné.

„Hladiny Stříbrného potoka a Svatavy i s jejími přítoky jsou nyní na menší než minimální úrovni,“ popsal situaci kraslický místostarosta Miloslav Poslední.

Zahrádkáři vyhlížejí déšť

„Zákaz musím respektovat. Mezi kraslickými zahrádkáři je to ale téma dne. Každý večer s nadějí vzhlížíme k obloze, jestli zaprší,“ uvedl Milan Hloušek z Kraslic. Stejně jako mnoho dalších má zahrádku v kolonii u Svatavy.

Brát vodu z ní je ale v současné době nemožné. „Mám ještě zásobu v sudech, ale s tou musím šetřit. Doufám, že extrémní sucho nepotrvá dlouho,“ dodal kraslický zahrádkář.

Kdyby on, nebo kdokoliv jiný zákaz nerespektoval, hrozí mu pokuta. „Tuším že až do sto tisíc korun,“ varoval kraslický místostarosta. Namátkovou kontrolu dodržování tohoto nařízení budou podle jeho slov provádět pracovníci odboru životního prostředí.

Omezení i v Mariánských Lázních

Úsporná opatření ovšem zavedli i v jiných městech. Podle Jany Pavlíkové, mluvčí krajského úřadu, například i v Mariánských Lázních či Karlových Varech.

„Ta se týkají odběru vody pro potřeby malých vodních elektráren. Nikde ovšem není psáno, že se zákaz nemůže rozšířit,“ konstatovala Pavlíková.

A nebyla daleko od pravdy. Ve čtvrtek dopoledne se na facebookovém profilu mariánskolázeňské radnice objevilo následující sdělení: „Vodoprávní úřad MěÚ Mariánské Lázně vydává opatřením zákaz odebírání povrchové vody z vodního toku Úšovického potoka na zalévání, napouštění bazénů, mytí aut a dalších z důvodu nízkých průtoků a dlouhodobého sucha. Omezení bude vydáno veřejnou vyhláškou. Zákaz odebírání vody bude kontrolován MěÚ Mariánské Lázně, odborem životního prostředí. Zákaz bude platit od 2. 8. do odvolání.“

Na 26 tocích je kritická situace

Seznam vodních toků, kde je situace v těchto dnech kritická, vydalo v těchto dnech Povodní Ohře. Čítá celkem šestadvacet říček a potoků v Karlovarském kraji. Mezi nejohroženější větší toky patří vedle Svatavy například také Rotava či Bystřice, Jáchymovský potok či Veseřice.

Radnice ovšem mohou zajít ještě dál. Jak upozornil krajský radní Karel Jakobec, mohou obce či provozovatelé vodovodů doporučit lidem omezit například zalévání či napouštění bazénů také v případě nedostatku pitné vody.

„Tu lidé někdy čerpají do bazénů, nebo zalévají přímo vodou z vodovodu,“ konstatoval Jakobec.