Kraj prodává otáčivé dveře z Císařských lázní, prohnal se jimi Jackie Chan

  15:24
Chcete otočné dveře, kterými se proháněl Jackie Chan? Takovou otázku položí zřejmě nejen filmovým fanouškům Karlovarský kraj. Dveře se nacházejí v Císařských lázních od roku 2002, kdy budova sloužila americko - britskému týmu filmařů.

Budova Císařských lázní se stala jedním z míst v Čechách, kde filmaři natáčeli akční komedii Rytíři ze Šanghaje v hlavní roli právě s Jackie Chanem.

„Objekt budeme rekonstruovat a projekt nepočítá s tím, že by v něm tyto dveře zůstaly, neboť se jedná o rekvizitu. Proto jsme museli rozhodnout, jak s nimi naložíme. Jen jejich demontáž představuje náklady ve výši téměř 80 tisíc korun,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Krajská rada se nakonec shodla, že dveře odprodá případným zájemcům. První už se dokonce objevil, je to jedna z pražských filmových společností. Kraji nabídla, že dveře odkoupí za 20 tisíc korun, což je částka, kterou stanovil znalecký posudek.

„My jsme se ale rozhodli, že uděláme poptávkové řízení, do kterého se bude moci přihlásit kdokoli,“ doplnila hejtmanka.

Rekvizitu tak získá ten, kdo v obálce nabídne nejvyšší částku. Nabídku chce kraj zveřejnit například i na sociálních sítích. Vítěz bude muset rekvizitu demontovat na vlastní náklady.

„Filmaři instalovali otočné dveře do Císařských lázních v roce 2002 a po skončení natáčení Rytířů ze Šanghaje tam zůstaly. Jako perličku bych zmínil, že když Karlovarský kraj kupoval Císařské lázně od města Karlovy Vary, ve znaleckém posudku byly tyto dveře oceněny na 17 korun a 40 haléřů,“ zmínil hejtmančin náměstek pro majetkovou oblast Dalibor Blažek.

Fotogalerie

Scéna s točitými dveřmi v Císařských lázních přichází v 18. minutě snímku, kdy v nich Chon Wang, tedy Jackie Chan, svádí souboj s několika policisty. V záběru jsou minutu a deset sekund.

Děj snímku se sice odehrává ve viktoriánské Anglii, nicméně filmaři si pro natáčení vybrali hned několik míst v Čechách. Kromě Karlových Varů zavítali také do Prahy, Kutné Hory, Tuchoměřic, Terezína a Hluboké nad Vltavou.

Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála přitahuje filmové tvůrce hned několik zdejších lokalit.

Slavné filmové Vary

„Kromě Císařských lázní je to Grandhotel Pupp - tam všude se natáčely třeba Poslední prázdniny a tak dále, právě Rytíři ze Šanghaje, Casino Royale, ale třeba máme i filmy, které se natáčely v Imperialu a samozřejmě třeba film Vrchní, prchni! proslavil naší Vřídelní a Mlýnskou kolonádu,“ uvedl Kopál s tím, že takových míst bude zhruba kolem desítky.

Zmínil také předválečnou komedii Tři vejce do skla v hlavní roli s Vlastou Burianem, která ukazovala tehdy relativně nový Richmond, anebo snímek Mravenci nesou smrt odehrávající se v bývalém hotelu Horník, což je dnes hotel Carlsbad Plaza.

Oprava Císařských lázní se uskuteční po etapách a bude stát zhruba půl miliardy korun, přičemž dotaci 250 milionů pošle stát, 200 milionů uvolní kraj a Karlovy Vary přispějí 100 miliony korun.

Významná památka nyní čeká na vítěznou zhotovitelskou firmu. Kraj chce během rekonstrukce pečlivě kontrolovat průběh i financování stavebních prací.